Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

Budova bývalých jatek se vrátí do vlastnictví města

Vedení města Znojma se na mimořádném jednání zastupitelstva vrátilo k palčivému tématu – k objektu bývalých jatek, který v roce 2014 od města odkoupila firma K-Produkt Holding s.r.o. se záměrem výstavby výrobní a skladovací haly. „I přes prodloužené lhůty jak pro zahájení, tak pro dokončení výstavby, nebyla k dnešnímu dni stavba zahájena. Od roku 2015 kupující postupně pozemky zatěžoval zástavním právem a odstoupení od smlouvy by pro nás v tomto období znamenalo riziko, že budeme splácet desítky milionů cizích dluhů. Nyní již pozemky zatíženy dluhy nejsou, proto jsme se rozhodli pro radikální, ale logický a nutný krok – odstoupit od smlouvy z důvodu neplnění závazků kupujícího,“ vysvětluje starosta Znojma Jakub Malačka.
„V současné době už měla být v provozu nová výrobní a skladovací hala, místo toho v objektu teprve probíhají demoliční práce a majitel opětovně požádal město o další prodloužení lhůty. Firma ztratila u zastupitelů důvěru, a proto bylo na dnešním zastupitelstvu navrženo, a následně i schváleno, odstoupení od kupní smlouvy, ve které je jasně uvedeno, že prodávající má oprávnění od smlouvy odstoupit, pokud kupující poruší svůj závazek zahájení výstavby, potažmo dokončení výstavby,“ pokračuje starosta.
Zastupitelstvo města schválilo odstoupení od smlouvy až nyní z několika zcela logických důvodů. V kupní smlouvě z roku 2014 se firma zavázala, že dokončí výstavbu do roku 2019 a zajistí tím pro Znojmo několik desítek nových pracovních míst. Doposud tak, i přes vstřícné kroky ze strany města a prodloužení původních termínů, neučinila. Druhým důvodem bylo zatížení pozemků zástavním právem. Kupující totiž za pozemky ručil u banky. Výši zástavy město průběžně monitorovalo. V únoru 2020 byla výše zástavy v řádu několika desítek milionů korun. Pokud by město přistoupilo k odstoupení od smlouvy v té době, vystavilo by se riziku, že by muselo dluhy splatit. Od března 2021 nejsou pozemky zatíženy žádnými dluhy, proto z pohledu města nastala nejvhodnější doba pro odstoupení od smlouvy.
Zdroj: Město Znojmo

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze