Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetikaPrávo

Města a obce bojují za přerozdělení daně z neočekávaných zisků

Praha 26. října 2022 Sněmovna začala projednávat svazový návrh, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků (windfall tax WFT). Jako zákonní příjemci rozpočtového určení daní byli totiž nesystémově vyňati.

Poslední dva roky byly a jsou pro naše samosprávy velice těžké. Intenzivně se zabýváme dopady covidové a nově uprchlické krize. Vysoké ceny energií i vysoká inflace postihují naše rozpočty,“ říká František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a pokračuje: „všechny tyto negativními faktory mohou paralyzovat činnosti našich územních samospráv.“

I přesto že jsou municipality dobrými hospodáři a finanční hospodaření této části veřejných rozpočtů je v čase stabilní, je nezbytné, aby obce a města participovaly na výnosu z daně z neočekávaných zisků. Bohužel byly jako příjemci z výnosu této daně nesystémově vyňaty.

„Oslovili jsme dopisem poslance a požádali je o prosazení a podporu návrhu, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků,“ vysvětluje Miroslav Žbánek, místopředseda SMO ČR a předseda Komory statutárních měst, „pevně věřím, že se nám společnými silami podaří nalézt cestu k udržení a rozvoji kvality poskytovaných služeb v našich obcích a městech a dokážeme minimalizovat negativní finanční dopady na územní samosprávy, které jsou považovány za jeden ze základních pilířů demokracie.“

„V příštích měsících budeme schvalovat obecní rozpočty. Musíme i nadále finančně krýt provoz základního a mateřského školství, podporovat spolky, sportovní kluby a kulturní organizace, které balancují nad propastí a neví, jak přežijí následující rok a jak zvládnou zaplatit ze svého rozpočtu vysoké ceny energií,“ dodává Pavel Drahovzal, předseda Komory obcí a také místopředseda Svazu.

Dnes Svaz oslovil všechny samosprávy a poprosil je, aby apelovaly na své poslance.

„Poslanci v těchto dnech rozhodují o bytí a nebytí úrovně další existence komunitního života, života spolkového či života sportovních oddílů. Věříme v jejich zodpovědnost i povinnost vůči svým voličům, vůči městům a obcím, kde žijí,“ dokončuje Vlastimil Picek, předseda Komory měst a další místopředseda SMO ČR.

„Není na místě politikaření, jednáme v zájmu rozvoje České republiky napříč politickým spektrem. Všichni chceme žít a vychovávat své děti v hezkém prostředí, ať ve městě či na venkově. Chceme svůj domov rozvíjet ke spokojenosti našich občanů. Pomozte nám.“ Apeluje František Lukl.

Foto: Finsider
Zdroj: SMO ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze