Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Místní rozvojPrávo

  Města a obce Středočeského kraje budou vycházet ze strategie rozvoje

  Krajští zastupitelé na svém dnešním zasedání schválili aktualizaci Strategii rozvoje Středočeského kraje na období 2019–2024 s výhledem do roku 2030. Základní dokument orgánů kraje slouží pro koordinaci rozvoje území a hraje klíčovou úlohu při zajišťování podpory regionálního rozvoje.

  Města a obce ve Středočeském kraji budou moci využívat aktualizovanou Strategii rozvoje kraje. Základní materiál, který slouží k rozvoji území, byl aktualizován a v nové podobě dnes schválen zastupiteli. „Strategie dále hraje klíčovou úlohu při zjišťování podpory regionálního rozvoje, pomáhá zvyšovat povědomí o nejdůležitějších potřebách kraje, pomáhá mobilizovat vlastní kapacity a zdroje kraje, využívá znalosti místních činitelů a odborníků a umožňuje místním činitelům určovat a kontrolovat směr budoucího vývoje kraje,“ vysvětluje základní principy Jiří Snížek, náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

  V rámci aktualizace se mění část 4. Jde o územní diferenciaci Středočeského kraje, resp. typologii, a to zejména Hospodářsky a sociálně ohrožená území (HSOÚ). Dále se ve strategii ruší kapitola pojednávající o aplikaci Akčního plánu a o strategické řídící skupině kraje. „Ani jedno nebylo v předchozím volebním období zavedeno a vzhledem k tomu, že nejprve potřeba konsolidovat podřízené strategie a akční plány, nevyvstala potřeba tyto prvky aktuálně zavádět,“ říká Jiří Snížek.

  HSOÚ byla identifikována v 8 oblastech kraje a indikátory jsou pohyby obyvatelstva, věková struktura, nezaměstnanost, podnikatelská aktivita a dopravní obslužnost. Identifikovali jsme ty obce, které se ve výsledném hodnocení všech 5 indikátorů umístily do 25 % obyvatel Středočeského kraje. Celkem jich je 204. „Koncepce v rámci nového vymezení HSOU nestanovuje konkrétní specifická opatření, pouze předpokládá využití nástrojů, například specifické programy vyhlášené krajem nebo zvýhodňování žadatelů z těchto území při hodnocení žádostí v plošně pojatých programech,“ jmenuje Jiří Snížek a pokračuje: „Již v lednu mohly malé obce využít Program 2022 na podporu provozu venkovských prodejen, kde jsou HSOÚ odbaveny přednostně. Dále pak Kladno, Kolín, Příbram, Kutná Hora, Čáslav, Neratovice, Slaný a Rakovník mohou využít speciální program na podporu podnikání. Klíčový na novém vymezení HSOÚ je zejména fakt, že hodnotící kritéria státní správa a IDSK sbírá každý rok a my tak z hlediska rozvoje kraje můžeme relativně rychle odhalit změny sledovaných kritérií.“

  V rámci procesu však vyvstala potřeba aktualizaci posoudit vzhledem k vlivu na životní prostředí (SEA). Vyšlo jasně najevo, že Strategie nebude mít významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví. Konkrétní záměry, které budou z koncepce vycházet, však bude třeba posuzovat samostatně.

  Foto a zdroj: Středočeský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze