Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Právo

  Novela zákona o střetu zájmů nesmí padnout pod stůl

  Sdružení místních samospráv se spolu se SMO ČR a SPOV ČR obrátilo dopisem na všechny předsedy parlamentních stran, aby se zasadili o projednání poslanecké novely zákona o střetu zájmů která aktuálně čeká na finální hlasování poslanců.
  Význam této novely zákona o střetu zájmů spočívá v tom, že provádí požadavky Ústavního soudu, který k stížnosti senátorů podpořených SMS ČR vyškrtl ze zákona o střetu zájmů ustanovení o automatickém zveřejňování podaných oznámení komunálních politiků, jež obsahují řadu osobních údajů. V předloženém poslaneckém návrhu bylo dle názoru obecních svazů nalez adekvátní kompromis mezi právem veřejnosti na informace a právem každého jednotlivce (tedy i politika) na ochranu jeho soukromí,“ uvádí předseda SMS ČR Stanislav Polčák. Informace z podaných oznámení se proto mají uvolňovat napříště již jen žádost a nemají být plošně anonymně dostupné. Tato novela má také podporu Ministerstva spravedlnosti.
  Novelou také dochází k úpravě osobní působnosti zákona, kdy se ze zákona vyjímají neuvolnění představitelé nejmenších obcí, kde tato zákonná povinnost významně odrazuje občany zapojit se do vymezených funkcí na obcích s argumentaci o přehnané byrokratická praxi a nepřiměřeném zásahu do soukromí. SMS ČR proto požádalo také své členy, aby poslance ze svých krajů žádali o podporu schválení této novely.
  SMS ČR se zároveň obrátilo s dotazem na Úřad pro ochranu osobních údajů, zda je možné poskytovat podaná oznámení na základě zákona o svobodném přístupu k informací. „Je nám jasné, že ministerstvo stojí v nezáviděníhodné situaci, kdy zpřístupňuje citlivé osobní informace na nejasném právním základě poté, co ze zákona o střetu zájmů vypadla příslušná ustanovení Ústavním soudem. Dlouhodobě ale nelze přehlížet to, že zákon o svobodném přístupu k informacím takový postup neumožňuje. I proto je důležité, aby Parlament novelu zákona schválil,“ podotýká k tomu poslankyně Věra Kovářová, místopředsedkyně SMS ČR.
  Zdroj: SMSČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  379
  IT
  253
  Dotace a Finance
  1126
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze