Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

Obce chtějí odložení účinnosti stavebního zákona

Na Seči byla ve čtvrtek zahájena právní konference Svazu měst a obcí ČR. Jejího zahájení se zúčastnil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Mezi témata konference patří nová odpadová legislativa, změny v procesu zadávání veřejných zakázek z pohledu ÚOHS či rekodifikace stavebního zákona. S tou nejen krajská samospráva nesouhlasí a bude chtít odložit její účinnost s využitím své zákonodárné iniciativy.

„Změna stavebního zákona se jednoduše nepovedla a byla protlačena politicky a nikoliv odborně. Chceme proto využít na zářijovém jednání krajského zastupitelstva našeho práva zákonodárné inciativy a předložíme návrh na odložení účinnosti rekodifikace stavebního zákona. Musíme se snažit udělat vše, aby v této podobě nevešel v platnost. Stavební zákon tak rozhodně neskončil jeho schválením, ale budeme jej chtít znovu otevírat, protože se stále více ukazuje, jaká úskalí a překvapení bude v reálné implementaci mít,“ řekl hejtman Martin Netolický. „Nejsem si navíc jistý, zda je naše země natolik bohatá, že si může po dvaceti letech dovolit financovat reformu veřejné správy. Nevím také, zda by se například vybavení nově vznikajících úřadů mělo financovat z Národního plánu obnovy, který je primárně určený na oživení ekonomiky po koronavirové pandemii,“ sdělil hejtman Netolický.

Ten také na právní konferenci avizoval další společné kroky Asociace krajů České republiky, Svazu měst a obcí České republiky a Sdružení místních samospráv České republiky. „Dohodli jsme se s kolegy na vytvoření koordinační skupiny, která by měla identifikovat agendy, které podle nás nebudou v rámci změny stavebního zákona fungovat. Chceme tímto přesvědčit resorty, aby o tyto agendy bojovaly a minimalizovaly se tak problémy, které jinak jednoznačně nastanou,“ uvedl hejtman, který je zároveň předsedou Komise pro veřejnou správu a legislativu Asociace krajů ČR.

Zdroj: TZ Svazu měst a obcí ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze