Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Komunikace s občanyPrávo

Obce mají přes tisíc podpisů proti rušení stavebních úřadů

Pokud by začal platit stavební zákon v podobě, v jaké ho nyní projednává Poslanecká sněmovna, může to podle představitelů místních samospráv vést ke kolapsu stavebního řízení a zhoršené dostupnosti pro občany.
Smyslem přijetí nové normy přitom bylo řízení urychlit a usnadnit. Pod petici proti rušení stavebních úřadů se po týdnu podepsalo už na tisíc starostů a dalších komunálních politiků. „Hrozí, že vyřizování stavební agendy bude pro občany mnohem komplikovanější, stát si nedokáže zajistit úředníky ani prostory a celý systém bude ve výsledku dražší,“ říká Věra Kovářová, místopředsedkyně Sdružení místních samospráv ČR. Obce proto chtějí zachovat stavební úřady ve své působnosti.
Sdružení místních samospráv ČR vítá snahu o zjednodušení a urychlení stavebního řízení, které bylo hlavní motivací pro vznik nové úpravy. Nesouhlasí však s tím, že by k tomu mělo dojít zrušením téměř 400 stávajících stavebních úřadů, jak navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj. „Pozměňovací návrh poslance Kolovratníka jde navíc ještě dál a garantuje zachování pouze jednoho centrálního a 14 regionálních stavebních úřadů v krajských městech. Pokud parlament přijme tuto verzi zákona, opravdu se bojím, že ve stavebním řízení nezůstane kámen na kameni,“ říká člen předsednictva SMS ČR Petr Halada, starosta Kamýku nad Vltavou.

Nedostatek úředníků i místa pro agendu

Starostové upozorňují na to, že se zásadním způsobem sníží dostupnost stavebních úřadů, především pro obyvatele venkovských oblastí. „Schválením navrhované verze zákona hrozí likvidace stavebních úřadů v regionech, zhoršení služby pro občany a další degradace kvality života na venkově. V novém systému se minimálně dvěma a půl milionům obyvatel rapidně sníží dostupnost k novému stavebnímu úřadu,“ varuje Jan Birgus, starosta obce Litultovice.
Výraznou komplikací pro celý systém stavebního řízení bude rovněž nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by se stavební agendou v rámci státní správy zabývali.
Reálný základ těmto obavám dává březnový průzkum SMS ČR mezi stávajícími zaměstnanci stavebních úřadů, z něhož vyplývá, že do navrhovaného systému je ochotno přejít jen 40 procent stávajících zaměstnanců stavebních úřadů. Nejenže úředníci nechtějí přecházet do státního systému, ale ani obce nechtějí přijít o pracovníky s důležitou místní znalostí. Dubnový průzkum SMS ČR jasně poukazuje na to, že přes tři čtvrtiny starostů by stávajícím úředníkům na stavebním odboru nabídly jinou pozici v rámci organizační struktury obce či města.
Zdroj: SMSČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
462
Energetika
541
IT
417
Dotace a Finance
1423
Zdravé město
9

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze