Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

PrávoPrůzkumy PROmoŽivotní prostředí

Sčítání 2021: Zjistí i kolik zbývá vyměnit kotlů

Otázka ochrany životního prostředí nabývá společně s postupujícími klimatickými změnami na významu. Aby však odpovědné osoby mohly dělat fundovaná rozhodnutí, je třeba nejdříve zmapovat současnou situaci. Na řadu tak přichází sčítání lidu.

„Data ze sčítání, ale i dalších statistických šetření tvoří důležitý podklad pro rozhodování na celostátní i regionální úrovni. Také informace o způsobu vytápění nebo dojížďce hrají při snaze o čistší ovzduší a zdravější přírodu důležitou roli,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Mezi organizace, které data ze sčítání pravidelně využívají, patří i česká informační agentura životního prostředí CENIA, která zpracovává podklady pro rozhodování v oblasti životního prostředí. „Data ze sčítání najdou užitek jak napřímo při tvorbě mimořádných publikací, například Čtvrtstoletí životního prostředí samostatné České republiky z roku 2019, tak i nepřímo, kdy vstupují do různých modelů dalších organizací resortu Ministerstva životního prostředí a CENIA výsledné údaje využívá ve svých výstupech. Roli hrají i tam, kde nejsou dostupná každoročně publikovaná data,“ vysvětluje Miroslav Havránek, ředitel CENIA.

Část sčítacího formuláře, která se věnuje domácnosti, se proto mimo jiné ptá i na způsob vytápění. Na základě dat ze sčítání může stát dimenzovat dotační programy k redukci emisí tak, aby na finanční příspěvky dosáhl potřebný počet občanů a firem. Příkladem mohou být mimořádně populární „kotlíkové dotace“ z let 2014 až 2020. Ministerstvo životního prostředí nyní připravuje další dotační program, aby do září 2022 došlo k výměně všech nevyhovujících kotlů, kterých v republice zbývá ještě asi 300 000.

Konkrétní přínos sčítání pak můžeme pozorovat například v otázce nakládání s odpadními vodami. Zákon ukládá obcím nebo jejich částem povinnost vybudovat čističku odpadních vod, pokud na daném území žije více než 2 000 obyvatel. S tím, jak se počty obyvatel proměňují, některé obce se rozšiřují, zatímco jiné se postupně vylidňují, přináší sčítání přesný údaj o počtu obyvatel, kteří na daném území skutečně žijí. Čistička tak může vzniknout právě tam, kde je skutečně potřeba.

Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let. Jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz. Zákonnou povinnost tak lidé mohou snadno splnit z domova bez nutnosti kontaktu se sčítacím komisařem nebo návštěvy kontaktního místa sčítání.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
509
IT
374
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

Další článek
Starostovy starosti
Image