Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinancePrávo

  SMS ČR vítá snahu senátorů „rozmrazit“ odměny pro samosprávy

  Senátoři se obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení některých ustanovení zákona o obcích (zákon 128/2000 Sb.). Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) se stejně jako předkladatel domnívá, že pokud zastupitelé nemají právo rozhodovat o odměně za svou práci, jsou samosprávy v područí výkonné moci a tím je narušeno právo na samosprávu.

  Stát může zasahovat do činnosti územně samosprávných celků, jen vyžaduje-li to ochrana zákona a jen způsobem stanoveným zákonem. Což problematika odměňování komunálních zastupitelů zjevně není. Jde o hospodaření daného území s jím spravovanými prostředky,“ říká předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.

  V tuto chvíli je o odměně zastupitelů, která je vyplácena z rozpočtu obce, rozhodováno vládou. Přestože vláda je oprávněná rozhodovat o výši odměn zastupitelů, neučinila tak již dva roky, navzdory Usnesení vlády č. 627 ze dne 11. 9. 2017, které ukládá ministru vnitra iniciovat zvýšení odměn zastupitelů USC k 1. lednu následujícího roku, pokud statistický ukazatel průměrné hrubé měsíční mzdy za předminulý kalendářní rok překročí 2,5 %.

  S ohledem na blížící se komunální volby bychom ocenili, kdyby návrh skupiny senátorů, za niž jedná senátor Ing. Michael Canov, Ústavní soud projednal přednostně a byl tak samosprávám vydán signál, že právní úprava týkající se postavení samospráv, může doznat v krátkém čase zásadních změn,“ dodává E. Olšáková.

  Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje více než 2100 obcí a měst v ČR.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze