Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinancePrávo

SMS ČR vítá snahu senátorů „rozmrazit“ odměny pro samosprávy

Senátoři se obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení některých ustanovení zákona o obcích (zákon 128/2000 Sb.). Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) se stejně jako předkladatel domnívá, že pokud zastupitelé nemají právo rozhodovat o odměně za svou práci, jsou samosprávy v područí výkonné moci a tím je narušeno právo na samosprávu.

Stát může zasahovat do činnosti územně samosprávných celků, jen vyžaduje-li to ochrana zákona a jen způsobem stanoveným zákonem. Což problematika odměňování komunálních zastupitelů zjevně není. Jde o hospodaření daného území s jím spravovanými prostředky,“ říká předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.

V tuto chvíli je o odměně zastupitelů, která je vyplácena z rozpočtu obce, rozhodováno vládou. Přestože vláda je oprávněná rozhodovat o výši odměn zastupitelů, neučinila tak již dva roky, navzdory Usnesení vlády č. 627 ze dne 11. 9. 2017, které ukládá ministru vnitra iniciovat zvýšení odměn zastupitelů USC k 1. lednu následujícího roku, pokud statistický ukazatel průměrné hrubé měsíční mzdy za předminulý kalendářní rok překročí 2,5 %.

S ohledem na blížící se komunální volby bychom ocenili, kdyby návrh skupiny senátorů, za niž jedná senátor Ing. Michael Canov, Ústavní soud projednal přednostně a byl tak samosprávám vydán signál, že právní úprava týkající se postavení samospráv, může doznat v krátkém čase zásadních změn,“ dodává E. Olšáková.

Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje více než 2100 obcí a měst v ČR.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze