Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinancePrávo

  SMS jednalo na Ministerstvu vnitra o odměnách zastupitelů

  Ve středu 19. 10. jsme se spolu se zástupci dalších organizací zúčastnili pracovního jednání na Ministerstvu vnitra, které se týkalo odměňování zastupitelů.

  Odměny zastupitelů jsou dlouhodobě neřešený problém, SMS ČR nesouhlasí s tím, že byly nyní dva roky zastropované, ani s tím, že výše odměn zastupitelů závisí každoročně na rozhodnutí vlády.

  MV reagovalo na požadavky zástupců územních samosprávných celků na legislativní změny v systému odměňování členů zastupitelstev obcí a krajů.

  Na pracovním jednání nás zástupci ministerstva informovali, že připravují novelu zákona o obcích, která by – konečně – měla řešit i větší systematičnost v odměňování zastupitelů. Šlo by o automatickou valorizaci platnou od 1. 1. 2024. Přesné parametry jsou stále předmětem diskuse, ale SMS ČR hájí princip vyššího nárůstu u menších obcí a postupné snižování koeficientů u velkých. Návrh ministerstva by měl podle plánu vstoupit do připomínkového řízení v březnu příštího roku.

  Na jednání se otevřela i otázka novely nařízení vlády, která aktuálně prochází meziresortním připomínkovým řízením. Ministerstvo vnitra v novele navrhuje od 1. 1. 2023 zvýšit odměny zastupitelů o 10 %. Naši zástupci na jednání zmínili, že by za vhodné považovali zvýšení alespoň o 15 % (u obcí do 3000 obyvatel) s poukazem na to, že odměny nebyly zvyšovány již dva roky a vzhledem k inflaci tak odměny zastupitelů ztratily více než pětinu své hodnoty. Ideální by podle našeho názoru bylo navýšení o 19 procent. Zdůraznili jsme také, že odměny zastupitelů se vyplácejí z rozpočtů obcí, jejich zvýšení tak neznamená zátěž pro státní rozpočet.

  Zdroj: www.smscr.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze