Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinancePrávo

SMS jednalo na Ministerstvu vnitra o odměnách zastupitelů

Ve středu 19. 10. jsme se spolu se zástupci dalších organizací zúčastnili pracovního jednání na Ministerstvu vnitra, které se týkalo odměňování zastupitelů.

Odměny zastupitelů jsou dlouhodobě neřešený problém, SMS ČR nesouhlasí s tím, že byly nyní dva roky zastropované, ani s tím, že výše odměn zastupitelů závisí každoročně na rozhodnutí vlády.

MV reagovalo na požadavky zástupců územních samosprávných celků na legislativní změny v systému odměňování členů zastupitelstev obcí a krajů.

Na pracovním jednání nás zástupci ministerstva informovali, že připravují novelu zákona o obcích, která by – konečně – měla řešit i větší systematičnost v odměňování zastupitelů. Šlo by o automatickou valorizaci platnou od 1. 1. 2024. Přesné parametry jsou stále předmětem diskuse, ale SMS ČR hájí princip vyššího nárůstu u menších obcí a postupné snižování koeficientů u velkých. Návrh ministerstva by měl podle plánu vstoupit do připomínkového řízení v březnu příštího roku.

Na jednání se otevřela i otázka novely nařízení vlády, která aktuálně prochází meziresortním připomínkovým řízením. Ministerstvo vnitra v novele navrhuje od 1. 1. 2023 zvýšit odměny zastupitelů o 10 %. Naši zástupci na jednání zmínili, že by za vhodné považovali zvýšení alespoň o 15 % (u obcí do 3000 obyvatel) s poukazem na to, že odměny nebyly zvyšovány již dva roky a vzhledem k inflaci tak odměny zastupitelů ztratily více než pětinu své hodnoty. Ideální by podle našeho názoru bylo navýšení o 19 procent. Zdůraznili jsme také, že odměny zastupitelů se vyplácejí z rozpočtů obcí, jejich zvýšení tak neznamená zátěž pro státní rozpočet.

Zdroj: www.smscr.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze