Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

SMS radí: Pozor na dezinformace a výhružky

Od léta 2021 čelí obce podáním, které opakovaně dostávají do svých datových schránek a jejichž autory jsou pan Rus a/nebo paní Timová. Poznáte je snadno, zpráva v předmětu obvykle obsahuje slovo „stížnost“ nebo slovní spojení „žádost o informace“. Po konzultaci s MV se doporučuje tato nesmyslná podání věcně nevyřizovat a pouze založit.

Aktuální rozesílky obsahují dezinformace a výhružky

Obsahem podání byly zpočátku různé dotazy vztahující se zejména ke státnímu zastupitelství a odkazující na trestní řád, případně polemika se způsobem vedení konkrétních trestních kauz. V poslední době ovšem dokumenty obsahují dokonce výhružky zaměřené vůči obci a také různé dezinformace.

Jaký postup pro vyřízení zvolit?

Již v létě minulého roku tehdejší obsah dokumentů konzultoval Svaz Místních Samospráv (SMS) s Ministerstvem vnitra (MV). Lidé, kteří samosprávám s vyřizováním infožádostí pomáhají, totiž zachytili velké množství dotazů tohoto typu. Z konzultace vyplynulo, že podání od paní Timové a/nebo pana Rusa lze považovat za natolik zjevně nesmyslná, že by bylo možné uvažovat o jejich „založení“ a věcném nevyřizování.

Podle MV lze totiž pochybovat i o tom, zda se vůbec jedná o podání ve smyslu § 37 správního řádu. A protože současná podání mají shodné rysy (a v řadě ohledů jsou deficity ještě výraznější), platí, že dokumenty z dílny těchto osob postačí pouze založit a dále na ně nijak nereagovat.

Jak je to s evidencí dokumentů ve spisové službě?

Zejména v souvislosti s povinnostmi na úseku spisové služby ale vznikly některé otázky, které se týkaly především pojmu „založit“ a právní opory pro tento úkon. Jak z provedené konzultace s MV vyplývá, založení takového podání by z pohledu spisové služby znamenalo vyřízení dokumentu ve smyslu § 14 odst. 2 spisové vyhlášky (259/2012 Sb.):

(2) Veřejnoprávní původce vyřídí dokument, popřípadě spis a) dokumentem, b) postoupením, c) vzetím na vědomí, d) záznamem na dokumentu, e) dalšími způsoby, které stanoví veřejnoprávní původce ve spisovém řádu.

Jinak řečeno, vyřídit popisovaná podání korektním způsobem by bylo možné mj. prostřednictvím provedení záznamu na dokumentu, ve kterém bude vyjádřeno, že se tento dokument toliko založí ad acta a dál se nebude nijak řešit (odpovídat na něj apod.). 

Foto: SMS Služby
Zdroj: SMS
Web odkaz: www.sms-sluzby.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze