Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Místní rozvojPrávo

  Správní právo – budeme byrokraticky slučovat obce?

  V Česku máme nyní 6254 obcí, připomeňme, že za obec se mj. pokládá z právního hlediska i město a městys. V počtu samostatných obcí, jsme spolu s Francouzi pomyslnými evropskými šampiony. Jestli opravdu něčeho máme hodně na počet obyvatel, tak je to počet obcí, ale i starostů a zastupitelů.

  Národní ekonomická rada vlády (NERV) aktuálně navrhuje kvůli veřejnosprávním finančním úsporám snížit zmíněný počet obcí. Navrhuje se především sloučením malých obcí pod tisíc obyvatel s většími.

  I když návrh NERVu zní na první pohled logicky a asi i průchodněji, než třeba (polo)zmrazení starobních důchodů či zavedení školného
  na vysokých školách, jako učitel správního práva mu příliš nefandím. Mám k tomu minimálně tři základní důvody.

  Za prvé – násilné úřední slučování obcí, tedy nikoliv pozvolné přirozené lidmi chtěné a potřebované, vzbudí velkou nechuť u občanů malých slučovaných obcí. Již dnes si „venkované“ připadají odstrčení, a s oblibou svádí své problémy (oprávněně i neoprávněně) na ty politiky z velkých měst. A samozřejmě nejvíce na Pražáky a popř. Brňáky a Ostraváky. Řadu anekdot na toto téma zde netřeba připomínat.

  Pokud bude slučování nařízeno shora (z té jejich zkorumpované Prahy), tak se s ním běžní venkovští lidé prostě neztotožní. Navíc jak občanům Dolní Lhoty vysvětlíte, že mají spadat pod Horní Lhotu, kterou po staletí nesnášejí, a jak známo žijí tam samí pitomci a možná i „jedí chrousty“?
  A proč to nebude naopak – tedy ať Horňáci spadají pod nás?

   Za druhé – násilné slučování obcí řadě (nejen) starších lidí připomíná obdobné procesy před rokem 1989, tedy za socialismu, kdy se z důvodu socialistické efektivity rovněž obce byrokraticky slučovaly. A tohle podrývání důvěry ve stát opravdu není dobré. Ostatně starší lidé přenesou tuto svoji negativní emoci, že jim berou rodnou vesničku i na svoje děti

  a vnuky. To je více než jisté. Již dnes důvěra v český stát ve venkovských oblastech není zrovna rekordní (řečeno gentlemansky).

  V krajních případech, nechci zde malovat čerta na zeď, by lidé z pohraničních oblastí, mohli projevit touhu o připojení k jinému státu, pakliže jim Poláci, Němci, Rakušané nebo i Slováci jejich samostatnou vesničku povolí a zlý ouřadové z Prahy nikoliv. Dodnes možno např. na jihomoravském venkově slýchat satirické poznámky, pod Vídní jsme byli přes 300 let, pod Prahou jen sto…

  Za třetí – hlavním smyslem této reformy je úspora veřejných peněz, nicméně než by se reálně projevila, tak to bude trvat řadu dlouhých let, minimálně letos (září 2022) demokraticky zvoleným zastupitelům
  a starostům nemožno sebrat mandáty. To by byla retroaktivita jako vystřižená z učebnice ústavního práva a ústavní soud by zde jistě rázně zakročil. Ale i kdyby se větší sloučení obcí reálně nastartovalo již v roce 2026, čemuž nikdo rozumný a znalý českých a moravských poměrů stejně nevěří, tak reálně by se větší úspory projevily nejdříve tak za deset let.

  Sečteno – i když ekonomicky v určitých aspektech dává sloučení obcí určitý smysl, politická a společenská cena za ty tyto úspory by byla značně vysoká. Byrokratické slučování obcí by bylo pověstným šetřením na nepravém místě a bylo by vlastně i dost o NERVy.

  Foto a zdroj: ePravo

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze