Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Právo

  Stovka komunálních politiků žaluje stát kvůli přístupným informacím o jejich majetku

  Stovka komunálních politiků se obrátila na soud s žádostí o omluvu a odškodnění. Důvodem je zákon o střetu zájmů, podle kterého musí zveřejňovat svůj majetek. Politikům vadí, že tyto informace byly komukoliv přístupné v registru déle, než podle nich bylo nutné. Resort spravedlnosti to zpochybňuje.
  Podle zákona o střetu zájmů museli veřejní funkcionáři zveřejňovat veškerý majetek. „Zajímavé na tom je, že dochází i k nahlašování majetku jejich blízkých osob, to znamená například v rámci společného jmění manželů nebo jsou tam uváděny údaje o jejich věřitelích nebo dlužnících,“ přiblížil advokát Karel Dvořák.
  Informace se objevily ve veřejném registru. Přístup do něj měl kdokoliv. Údaje byly dostupné od září 2017 do loňského listopadu. O vypnutí registru rozhodl Ústavní soud. I přesto ale asi stovka politiků podávala žaloby. „Oni uplatňují proti státu, konkrétně proti ministerstvu spravedlnosti, náhradu nemajetkové újmy, která jim vznikla tím, že byly protiústavně zveřejňovány jejich soukromé údaje, v centrálním registru oznámení. My požadujeme omluvu a peněžitou satisfakci,“ uvedl Dvořák.
  Mezi těmito politiky je i starosta obce Kamýk nad Vltavou Petr Halada (STAN). Zároveň je učitelem na místní základní škole. „Bohužel mi zemřel táta, takže jsem po něm zdědil pole a některé nemovitosti. A to je přesně ono. Když se někdo do toho portfolia podívá, zjistí – on má najednou obrovské pole, on má nemovitost, on si koupil, a kde na to vzal. Ale už nikdo nezjistí a nikdo si k tomu nepřičte, že je to vlastně dědictví,“ nastínil Halada.

  Registr ministerstvo vypnulo týden po verdiktu soudu

  Sdružení místních samospráv požádalo resort spravedlnosti, aby registr vypnul ihned po verdiktu nejvyšší instance – podle něj se tak stalo asi za týden. „Ministerstvo spravedlnosti ještě čekalo na judikaturu Nejvyššího správního soudu, a jakmile jsme ji měli a jak jsme se s ní seznámili, omezili jsme centrální registr oznámení,“ vysvětlil mluvčí resortu Vladimír Řepka.
  I přesto se ale na úřad obrátilo s požadavkem odškodného několik desítek komunálních politiků. „My jsme již řešili žádosti u nás na ministerstvu spravedlnosti. Těm jsme nevyhověli, ještě ale samozřejmě nemáme vyřízené všechny. Nevyhověli jsme jim z toho názoru, že se nejedná o škodu způsobenou nesprávným úředním postupem,“ dodal Řepka.
  Žaloby bude nyní řešit Obvodní soud pro Prahu 2. „Některé žaloby byly vyřízeny usnesením o postoupení Městskému soudu v Praze, některé jsou s odvoláním zaslány na městský soud, některé se již s rozhodnutím městského soudu vrátily s tím, že věc se nepostupuje a zůstává u našeho soudu. V žádné věci zatím není nařízeno ústní jednání,“ informovala mluvčí soudu Marcela Pröllerová.
  Zákon o střetu zájmů nyní řeší i sněmovna. Na schválení čeká poslanecký návrh, který počítá s tím, že by z této povinnosti byli vyjmuti třeba neuvolnění politici. To ale odmítá vláda, která dala novele negativní stanovisko, a tak není vůbec jasné, jestli změna do konce volebního období projde.
  Další informace Česká televize

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  379
  IT
  253
  Dotace a Finance
  1126
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze