Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

V Krumlově nezvolili ani jednu ženu

Nové zastupitelstvo v Českém Krumlově bude výhradně mužské. Ve volbách neuspěla ani jedna z 95 žen, které kandidovaly za 11 stran a hnutí. Ženy tvořily 37,5 procenta všech kandidátů. Nejméně, jen čtyři ženy, měly na 23členné kandidátce shodně vítězné hnutí ANO a druhé nejúspěšnější hnutí Občané patrioti.

Nejvíc, 15 žen, bylo na listině Nezávislých a zelených, za něž jako dvojka kandidovala bývalá ministryně školství Dana Kuchtová. Vyplývá to z výsledků voleb na webu statistiků. V končícím volebním období byly mezi zastupiteli tři ženy.

Druhý nejvyšší počet žen vyslalo do voleb hnutí Žijeme Krumlovem, 14 žen. Jedenáct se jich o hlasy ucházelo za lidovce, o jednu méně za nové hnutí Krumlováci. Naopak třetí nejnižší počet žen nasadili do voleb – po hnutích ANO a Občané patrioti – komunisté, bylo to šest žen. V končícím zastupitelstvu seděly tři ženy: někdejší místostarostka Jitka Zikmundová za SN-Město pro všechny, Ivana Ambrusová za ČSSD a Barbora Šiftová za ANO, vyplývá z informací na webu radnice.

Počet žen na kandidátkách
ANO 4
Občané patrioti 4
KDU-ČSL 11
ČK rozumem a srdcem 7
Jihočeši 2012 8
ODS 8
Zelení 15
Nez. a TOP 09 8
KSČM 6
Žijeme Krumlovem 14
Krumlováci 10
Zdroj: ČSÚ

Komunální volby v Českém Krumlově vyhrálo ANO, získalo pět mandátů v zastupitelstvu, které má 23 členů. Od posledních obecních voleb si o dva mandáty polepšilo. Druzí skončili Občané patrioti se třemi mandáty. Třetí lidovci mají tři zastupitele.

Čtvrtí ČK rozumem a srdcem-Nezávislí drží tři mandáty, dva zastupitele budou mít na pátém místě Jihočeši 2012. Šestá je ODS se dvěma mandáty. Po jednom mandátu získali Nezávislí a Zelení, pak také Společně pro Krumlov (TOP 09), KSČM, Žijeme Krumlovem a Krumlováci. Do zastupitelstva se dostalo všech 11 kandidujících stran a hnutí. Voleb se zúčastnilo 40,71 procenta voličů.

Podle vítězného hnutí ANO si lidé přáli změnu, je třeba také změnit řízení městských firem, řekl ČTK lídr hnutí Alexandr Nogrády. Dosavadní místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL) řekl, že lidé dali najevo touhu po změně. Lidovci zřejmě nebudou v koalici, řekl ČTK Hermann.

Zástupci hnutí ANO v Českém Krumlově jednali se čtyřmi dalšími hnutími o možné koalici. Setkali se se zástupci hnutí Občané patrioti, ČK rozumem a srdcem-Nezávislí, Žijeme Krumlovem a Krumlováci. ČTK to řekl lídr ANO Alexandr Nogrády. Tato koalice by měla 13 mandátů ve 23členném zastupitelstvu. ANO chce ale širší koalici než pětičlennou, řekl Nogrády. Již v sobotu připustil, že voliči si přáli změnu, v Krumlově tak pravděpodobně nebudou v koalici lidovci a Společně pro Krumlov.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Drbna

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze