Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Doprava a InfrastrukturaITPrávo

  Vyhlášky obcí a krajů jsou už půl roku online

  Všechny nově přijaté obecně závazné vyhlášky a nařízení mají obce a kraje povinnost už půl roku zveřejňovat v elektronické sbírce právních předpisů. Nejpilnějšími vkladateli jsou zatím Brno, Praha a Kraj Vysočina.

  Od ledna letošního roku, kdy Ministerstvo vnitra spustilo eSbírku právních předpisů územních samospráv, do ní obce a kraje vložily 9 409 právních předpisů. Z toho 7 856 tvoří obecně závazné vyhlášky, zbytek pak různá nařízení. Lidé tak na adrese https://sbirkapp.gov.cz/ mají možnost na jednom místě ihned po zveřejnění zjistit, jaká pravidla v obci platí např. v oblastech nočního klidu nebo třeba u místních poplatků. „Chtěli jsme, aby lidé včas a naprosto přesně věděli, jaké vyhlášky a nařízení v jejich obci platí. To se povedlo. Navíc si myslím, že mít vše přehledně na jednom místě, je plus nejen pro veřejnost, ale i pro obce samotné,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan, který vznik sbírky považuje za jasné posílení právní jistoty občanů. Předpisy lze ve sbírce hledat dle obcí i témat. Lze také nastavit upozornění, aby do e-mailu přišla notifikace vždy, když vybraná obec vyhlásí nový předpis.

  Povinnost zveřejnění online platí pro obce, kraje a některé správní úřady u nově přijatých obecně závazných vyhlášek a nařízení v jejich působnosti, ale také pro právní akty relevantní pro výkon veřejné správy, což se týká např. i Ústavního soudu. Lidé však v eSbírce právních předpisů najdou i další předpisy, které nejsou vyhlašovány ve sbírce zákonů. Jde např. o předpisy vydávané v oblasti hygieny, veterinární péče nebo ochrany některých chráněných území.

  Do tří let navíc musí územní samosprávy do sbírky vložit i všechny své právní předpisy přijaté v přechozích letech. V opačném případě by předpisy přestaly platit. Z necelých 10 tisíc vložených právních předpisů jde ve 21 % o nově vydané a v 79 % o právní předpisy vydané před 1. lednem 2022.

  Vybrané statistiky:

  • Obcí s největším počtem vkladů je Statutární město Brno (147 vkladů).
  • Mezi kraji vedou Kraj Vysočina se 102 vklady a Hlavní město Praha (141 vkladů).
  • Nejvíc vyhlášek a nařízení do sbírky obce a kraje vložily v lednu (2 232 vkladů).
  • Rekord během jednoho dne padl ve středu 12. ledna 2022 (197 vkladů).
  • První vyhlášku dala do sbírky obec Polště z okresu Jindřichův Hradec 1. ledna 2022 v 17.07 hod.
  • Nejstarší vloženou obecně závaznou vyhláškou je vyhláška města Pecky o určení lokalit pro sjednání cen nájemného za nebytové prostory z 5. září 1990.
  • Nejstarším vloženým právním aktem je Vyhlášení chráněného přírodního výtvoru „Divoká Šárka“ Radou Národního výboru Hlavního města Prahy z 10. listopadu 1964.

  Foto: Wikimedia Commons

  Zdroj: MVČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze