Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinancePrávo

  Vyhlašuje vláda válečnou daní obcím válku?

  Stát chce uvalit daň z neočekávaných zisků ve dvojnásobné výši, než požaduje evropské nařízení. Z příjemců této daně ale naprosto nesystémově vyškrtl města a obce, které vždy jako první pomáhají svým občanům.

  Tento týden v pátek bude Poslanecká sněmovna schvalovat daňový balíček,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta města Kyjov František Lukl a pokračuje: „Ovšem pod hávem neviditelnosti chce vláda v rámci přílepku v podobě prosazení daně z neočekávaných zisků prosadit naprosto nesystémovou a hlavně nepřímou novelu zákona o rozpočtovém určení daní.

  Příjmy obcí a měst z rozpočtového určení daní jsou stěžejní pro samotnou existenci územní samosprávy a pro zajištění veřejných služeb a běžného chodu municipalit. Bez těchto prostředků by české obce neexistovaly. Podle ústavy mají obce a města právo na územní samosprávu. Aby ji mohly municipality vykonávat musejí mít i finanční stabilitu a finanční autonomii, která je zaručena právě neúčelovými prostředky alokovanými prostřednictvím rozpočtového určení daní. Mezi sdílené daně vedle daně z přidané hodnoty a daně z příjmů fyzických osob patří právě i novelizovaná daň z příjmů právnických osob. Daň z neočekávaných zisků by měla podle pozměňovacího návrhu ministra financí fungovat jako 60% daňová přirážka k dani z příjmů právnických osob aplikovaná na nadměrný zisk vybraných firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně v daném roce a průměrem základů daně za poslední 4 roky navýšeným o 20 %. Celý výnos daně by podle předloženého návrhu měl připadnout státní pokladně.

  Podle evropského nařízení členské státy mohou použít na tento solidární příspěvek sazbu 33 % a vyšší,“ doplňuje místopředseda Svazu a primátor Olomouce Miroslav Žbánek. „Domnívali jsme se, že pokud stát uvalí téměř dvojnásobnou sazbu oproti evropskému nařízení, měl by se s obcemi a městy spravedlivě rozdělit o výnos, na které mají obce a města nárok. Jsou to právě municipality, které prostředky přesměrují na pomoc občanům, zajištují chod veřejných služeb a jsou nuceny dofinancovat chod podřízených organizací jako jsou školky, školy, domovy s pečovatelskou službou nebo zdravotnická zařízení, které jsou vystaveny extrémním cenám energií a služeb, nebo mohou vypomoci místním podnikatelům, jejichž činnost je základem české ekonomiky.

  Další otazník se vznáší nad pozměňovacím návrhem k daňovému balíčku poslance Marka Bendy, který cílí na snížení sazby daně z loterií z 35 % na 23 %. Ve Výroční zprávě o hazardním hraní v ČR za rok 2019 vydané Úřadem vlády ČR je uvedeno, že provozovatelům loterie vynesly 7,2 mld. Kč. Z toho vyplývá, že při sazbě daně 35 % dosahoval celostátní výnos této daně 2,52 mld. Kč. Při snížené sazbě by celostátní výnos dosahoval pouze 1,656 mld. Kč. V situaci, kdy není dané odvětví nijak „drceno“ krizí a vláda hledá každou korunu, nejsou pádné argumenty pro odliv další miliardy z veřejných rozpočtů.

  „Je tedy otázkou, pro koho je výhodné toto nekoncepční a bezprecedentní ponížení sazby daně z loterií. Určitě víme, že to není ani stát a ani obce a města, a rozhodně provozování hazardu není krizí ohroženým odvětvím, které je třeba tímto opatření podpořit,“ podivuje se Pavel Drahovzal, další z místopředsedů SMO ČR a starosta obce Velký Osek.

  Foto: Outlook India
  Zdroj: SMO ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze