Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Právo

Zastupitelstva obcí nesmějí jednat po 21 hod.

Zastupitelstva obcí se kvůli nouzovému stavu, který vláda nově vyhlásila v pondělí na žádost hejtmanů, nesmí konat po 21:00. Vyplývá to z pokynu, který na svých webových stránkách vyvěsilo ministerstvo vnitra. Na facebooku na to upozornil Jiří Ptáček (TOP 09), starosta Prahy 3, která má jednání zastupitelů naplánováno od úterních 15:00 a nyní musí předělat program, aby bylo možné nejdůležitější body včetně rozpočtu na letošní rok stihnout. Ve čtvrtek se koná také zastupitelstvo Prahy, magistrát věc u ministerstva ještě ověří.

„Zasedání zastupitelstva se od 15. 2. 2021 do 28. 2. 2021 (včetně) konají za obvyklých podmínek stanovených zákonem o obcích. Z krizového opatření vlády však vyplývá, že se nemohou konat v době mezi 21:00 a 5:00 následujícího dne,“ uvedlo ministerstvo. Zastupitelstva běžně trvají do nočních hodin, například to pražské se loni ve více případech protáhlo dokonce až do rána následujícího dne.

Podle Ptáčka ministerstvo zveřejnilo informaci v úterý ráno. „Tento další a zcela chaotický pokyn vlády jde nečekaně proti zaběhnuté praxi, kdy jednání městských zastupitelstev začínají odpoledne (zastupitelé svou funkci vykonávají po návratu ze zaměstnání) a prakticky nikdy za uplynulé dva roky neskončilo dříve než pozdě v noci,“ uvedl starosta. Dodal, že po dohodě s předsedou největšího opozičního klubu Alexandrem Bellu plánují společně přepracovat původně navržený program jednání.

Mluvčí Prahy Vít Hofman sdělil, že podle názoru zástupců magistrátu z pokynu ministerstva jednoznačně nevyplývá závěr ohledně omezení času jednání do 21:00, který je uveden na jeho konci. „Domníváme se, že z usnesení vyplývá možnost konání zastupitelstva díky výjimce zákazu volného pohybu, který se nevztahuje na cesty do zaměstnání a k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele. Fakticky by za této skutečnosti byla z jednání po jednadvacáté hodině vyloučena pouze fyzická přítomnost veřejnosti, jak tomu bylo doposud,“ uvedl mluvčí. Dodal, že město si vyžádá stanovisko ministerstva, a to následně předá i městským částem.

Na jednání zastupitelstev stále platí povinnost zakrytí úst a nutnost dodržení hygienických opatření. Samosprávy také často umožňují účast zastupitelů on-line, i když umožnit to není jejich povinností. Distanční účast má výslovně řešit návrh změny zákona o obcích, kterou schválila vláda a měli by o ní jednat poslanci.

Další informace ZDE

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze