Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Právo

  Zastupitelstva obcí nesmějí jednat po 21 hod.

  Zastupitelstva obcí se kvůli nouzovému stavu, který vláda nově vyhlásila v pondělí na žádost hejtmanů, nesmí konat po 21:00. Vyplývá to z pokynu, který na svých webových stránkách vyvěsilo ministerstvo vnitra. Na facebooku na to upozornil Jiří Ptáček (TOP 09), starosta Prahy 3, která má jednání zastupitelů naplánováno od úterních 15:00 a nyní musí předělat program, aby bylo možné nejdůležitější body včetně rozpočtu na letošní rok stihnout. Ve čtvrtek se koná také zastupitelstvo Prahy, magistrát věc u ministerstva ještě ověří.

  „Zasedání zastupitelstva se od 15. 2. 2021 do 28. 2. 2021 (včetně) konají za obvyklých podmínek stanovených zákonem o obcích. Z krizového opatření vlády však vyplývá, že se nemohou konat v době mezi 21:00 a 5:00 následujícího dne,“ uvedlo ministerstvo. Zastupitelstva běžně trvají do nočních hodin, například to pražské se loni ve více případech protáhlo dokonce až do rána následujícího dne.

  Podle Ptáčka ministerstvo zveřejnilo informaci v úterý ráno. „Tento další a zcela chaotický pokyn vlády jde nečekaně proti zaběhnuté praxi, kdy jednání městských zastupitelstev začínají odpoledne (zastupitelé svou funkci vykonávají po návratu ze zaměstnání) a prakticky nikdy za uplynulé dva roky neskončilo dříve než pozdě v noci,“ uvedl starosta. Dodal, že po dohodě s předsedou největšího opozičního klubu Alexandrem Bellu plánují společně přepracovat původně navržený program jednání.

  Mluvčí Prahy Vít Hofman sdělil, že podle názoru zástupců magistrátu z pokynu ministerstva jednoznačně nevyplývá závěr ohledně omezení času jednání do 21:00, který je uveden na jeho konci. „Domníváme se, že z usnesení vyplývá možnost konání zastupitelstva díky výjimce zákazu volného pohybu, který se nevztahuje na cesty do zaměstnání a k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele. Fakticky by za této skutečnosti byla z jednání po jednadvacáté hodině vyloučena pouze fyzická přítomnost veřejnosti, jak tomu bylo doposud,“ uvedl mluvčí. Dodal, že město si vyžádá stanovisko ministerstva, a to následně předá i městským částem.

  Na jednání zastupitelstev stále platí povinnost zakrytí úst a nutnost dodržení hygienických opatření. Samosprávy také často umožňují účast zastupitelů on-line, i když umožnit to není jejich povinností. Distanční účast má výslovně řešit návrh změny zákona o obcích, kterou schválila vláda a měli by o ní jednat poslanci.

  Další informace ZDE

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze