Prudký růst cen stavebních materiálů zdraží rekonstrukci bazénu v Liberci

Publikováno: 13. 7. 2021Cca 2.2 min četbyKategorie: Kraje, Liberecký kraj
SDÍLET

O desítky milionů korun se může v následujících měsících prodražit plánovaná rekonstrukce plaveckého bazénu v Liberci. Důvodem je nečekaně prudký nárůst cen a nestabilita na trhu se stavebními materiály, z nichž některé v posledních týdnech oproti začátku roku zdražily až o 200 procent.
Odhad ceny, kterou by Liberec musel podle aktuálních propočtů za opravu sportovního areálu zaplatit, se nyní i s daní z přidané hodnoty (DPH) blíží miliardě korun. Město si nicméně v tomto případě bude vzhledem k charakteru stavby a investice DPH odečítat. Zároveň chce hledat i nové varianty financování. Vedení radnice už dříve oznámilo, že se bude ucházet o dotaci ze státem zřízené Národní sportovní agentury (NSA). Tam chce získat maximální možnou podporu. Další peníze pak musí uvolnit v rámci standardního rozpočtu s tím, že hlavní část obří investice bude krýt bankovní půjčkou na 10 nebo 15 let.
„To, jakou cestou budeme bazén nakonec financovat, je bohužel stále nejasné, protože faktorů, které konečnou cenu rekonstrukce do jejího zahájení v příštím roce ovlivní, se objeví ještě celá řada. Jisté ale je, že na část té investice si budeme muset půjčit. Kolik, za jakých podmínek, a na jak dlouho, opravdu nelze teď předpovědět. Hodně bude záležet i na tom, jak budeme úspěšní s žádostmi o získání dotačních peněz,“ vysvětluje statutární náměstek primátora pro ekonomiku a správu majetku Zbyněk Karban. O ně se Liberec chce ucházet nejen u NSA, ale i v dalších státních dotačních programech.
Stadion v době před pandemií koronaviru ročně navštěvovalo 350 000 až 400 000 návštěvníků. V areálu jsou celkem tři bazény včetně padesátimetrového. Dále dva tobogany, vířivky, skluzavka, sauny, Kneippův chodník a několik dalších atrakcí.
 Zdroj: Město Liberec

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější