Průkopníci z Litultovic. Energetická komunita je v republice unikát

Publikováno: 14. 9. 2021Cca 1.6 min četbyKategorie: Aktuality z veřejné správy
SDÍLET

Městys Litultovice v Moravskoslezském kraji patří s 916 obyvateli a rozlohou 1035 hektarů k menším obcím západního Opavska. To ale neznamená, že by zde nemohl vzniknout inspirativní projekt i pro ostatní obce a města. Právě naopak, v Litultovicích se nyní rodí unikátní energetická komunita.

Pilotní projekt, který je přihlášený do soutěže inovativních obcí, připravily Litultovice ve spolupráci se skupinou ČEZ. Spočívá ve vytvoření komunity podílející se na výrobě a spotřebě elektrické energie z obnovitelných zdrojů, primárně z fotovoltaických panelů, a to přímo v daném místě. Co se zde ze sluneční energie vyrobí, to se zde také z naprosté většiny spotřebuje. Případné přebytky „přetečou“ do sítě.

Cílem projektu je ukázat, jak (a jestli) mohou u nás energetické komunity fungovat. Obdobné projekty zatím známe spíše jen ze zahraničí, například z Německa. „Šli jsme do toho především s tím, abychom ověřili, jak bude energetická komunita fungovat v praxi. Věřím, že je to v dnešní divočejší energetické době jedna z cest, jak mohou obyvatelé na venkově získat, minimálně během části roku, levnější elektřinu,“ říká starosta Jan Birgus. Inovativní přístup v Litultovicích není žádná novinka. Městys už před časem pořídil například nové LED veřejné osvětlení a optimalizují zde také nakládání s odpady.

Více informací zde.

Zdroj: Web Obec 2030

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější