Řidiči přijdou o zkratku skrz historické jádro Českých Budějovic

Publikováno: 26. 1. 2022Cca 2.1 min četbyKategorie: Jihočeský kraj, Kraje
SDÍLET

Zásadní změna dopravního řešení čeká zhruba do čtyř měsíců historické jádro Českých Budějovic. Ze severní části náměstí Přemysla Otakara II. zcela zmizí parkoviště a v několika přilehlých ulicích se změní směr jízdy.

Podobných úvah už se v minulosti objevilo několik. Současné vedení radnice se k radikálnímu kroku odhodlalo jako úplně první, takřka v závěru svého čtyřletého funkčního období. Radním vadí, že náměstí Přemysla Otakara II., historicky i urbanisticky nejvýznamnější místo, plní v posledních letech převážně funkci parkoviště a kruhového objezdu. Během první etapy opatření, kterou radnice chystá zavést na přelomu dubna a května, začne platit zákaz parkování na severní straně náměstí. Místem bude moct nadále projíždět pouze městská hromadná doprava a zásobování.

Součástí změn bude také výsadba nové zeleně na náměstí Přemysla Otakara II. Podle předběžné vizualizace radnice na severní stranu náměstí a kolem Samsonovy kašny rozmístí celkem 17 kontejnerů s květinami. Na místě ale bude i dalších 16 kontejnerů s břestovcem západním. Tento původem severoamerický strom dokáže dobře čelit znečištěnému prostředí měst a je nenáročný na klima. Opatření počítá také s novými lavičkami, kolostavy nebo odpadkovými koši.

Postupem času chce radnice opatření vyhodnotit a nastavit další úpravy. Týká se to především ulic Kanovnická a Krajinská, které mají naplno splňovat funkci pěších zón. Vedení města do budoucna plánuje umístit do těchto ulic jednotný povrch a také sloupky, které umožní vjezd pouze autům s příslušným oprávněním. Historické jádro města by se pak mělo stát kompletně bezbariérovou lokalitou.

Zdroj: iRozhlas České Budějovice

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější