Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

NepřehlédněteRozhovory

Důležité je mít se o koho opřít – Eliška Olšáková o výzvách a cestách k řešení

V roli nové předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR, poslankyně a starostky města Valašské Klobouky se Eliška Olšáková cítí poměrně komfortně. „Všechny mé aktivity se propojují s tématem veřejná správa a regionální rozvoj,“ říká v rozhovoru, který vám níže nabízíme.

Nezdá se vám, že starostové napříč politickým spektrem dávají o sobě v celostátní politice vědět více než dosud? Ostatně jste také jednou z nich.

Jejich úspěšné zapojení do politiky je dané tím, že mají co nabídnout. Umí dělat regionální rozpočty a s prostředky hospodařit. Předvídají a plánují. Dokážou s lidmi jednat. Jsou regionálně námými osobnostmi. Starosta, za kterým je vidět dobře odvedená práce, má respekt a důvěru i v regionálních volbách.

Jak chcete propojit vaše působení v Poslanecké sněmovně a několika výborech, jako předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR a starostka ve Valašských Kloboukách?

Veškeré mé pracovní aktivity se tematicky propojují, zaměřují se na veřejnou správu a regionální rozvoj. To se týká i mého členství ve výborech v Poslanecké sněmovně. Chtěla bych tak zúročit mé zkušenosti ve veřejné správě, kterou znám z pohledu 25 leté praxe.

Od ledna budu neuvolněnou starostkou města Valašské Klobouky. Mám tam výborný tým, ale teď budu muset kolegy více úkolovat. Máme hodně rozpracovaných projektových věcí, které mají svůj rytmus, a ty bych ráda dotáhla.

Jako nově zvolená předsedkyně Sdružení se můžu opřít o zkušené jedenácti členné předsednictvo a čestného předsedu Stanislava Polčáka, který je mi silnou oporou. Sdílíme si informace, společně chodíme i na jednání. Chceme tím navázat na dosavadní práci a zdůraznit kontinuitu. Partnerům tím dáváme najevo, že mým příchodem se směřování Sdružení nemění.

Jaké hlavní výzvy budou podle vás řešit obce, města, kraje v roce 2022? A jak jim v tom chce vaše Sdružení pomoci?

Budou řešit finance, jako každý rok. V rámci rozpočtového určení daní máme smělý plán, a to přidat koeficient, který bude zohledňovat občany 65+ a zvýší koeficient na žáka z 9 na 11 procent. Chceme otevřít a diskutovat téma samosprávného minima z rozpočtového určení daní. Těm nejmenším obcím by takové opatření alespoň částečně pomohlo s jejich rozvojem, umožnilo by jim mít uvolněného starostu.

V malých obcích nemají kvůli nedostatečným prostředkům uvolněného starostu a peníze používají na něco jiného než na jeho plat.

Chceme také prosadit vyšší odměny. V loňském roce jsme dosluhujícího premiéra Babiše požádali, aby vláda vydala nařízení, které by odměňování představitelů samospráv a navýšení jejich platů vzhledem k míře inflace alespoň o šest procent řešila. Bohužel, to se nepodařilo. Už jsme oslovili novou koaliční vládu a budeme se starostům snažit pomoci ve spolupráci s ní. Je důležité, aby za náročnou práci, na malé obci starosta dělá všechno, byla náležitá odměna. Myslím, že tyto naše snahy starostové vnímají vstřícně.

Ohledně financování jsme se jich zastávali také v roce 2020 v rámci kompenzačního balíčku. Šlo o kompenzační bonusy podnikatelům, což mělo jít ze sdílených daní. Sdružení v tom případě rychle zareagovalo a vyvinulo tlak, aby tento výpadek byl obcím z větší části nahrazen. Obecním rozpočtům jsme tím pomohli zachránit v úhrnu miliardy korun.

Starostka Eliška Olšáková poděkovala velitelům a členům jednotek dobrovolných hasičů

Velkým tématem je nový stavební zákon…

Vláda v polovině prosince zamítla návrh Pardubického kraje o odložení jeho účinnosti o rok. Přesto budeme na odložení jeho účinnosti dále pracovat a také na tom, aby nevznikl stavební super- úřad. Je to téma, které trápí mnohé ze starostů, hlavně tam, kde by se měly rušit stavební úřady. Problém je aktuálně i personální, protože se neví, jak vše bude nakonec vypadat.

SMS ČR prosazuje prodloužení volebního období komunálních zastupitelstev na 6leté období. Co si od tohoto záměru slibujete?

Pokud začínáte na pozici starosty, přicházíte s nějakými vizemi a představami projektů. S touto vizí jdete do vítězných voleb. Ovšem po 3, 4 letech zjistíte, že jste plánové projekty nestihli. Záměr například vyžadoval změnu územního plánu, stavební povolební, zjistíte, že máte omezení v památkových nebo přírodně chráněných územích. Pokud na projekt chcete získat dotaci a vejít se do nějaké výzvy, může se stát, že čtyři roky k tomu všemu nestačí. Základní myšlenkou pro změnu je, že prodloužením mandátu by se obcím zvýšila možnost něco prosadit a uskutečnit. Na loňském shromáždění v Ostravě jsme návrh na 6leté volební období pro starosty přijali jako usnesení. Panoval s tím všeobecný souhlas. Ovšem vzhledem k legislativním procesům si nedělám iluzi, že bychom takovou změnu prosadili už pro komunální volby konané letos na podzim.

Co bychom chtěli stihnout do července je zákon o střetu zájmů, aby samosprávy věděly, kdo má informace o majetku vyplňovat a kdo od toho bude osvobozený.

Eliška Olšáková

Koncem roku 2021 byla zvolena předsedkyní Sdružení místních samospráv ČR. Od října 2021 je poslankyní Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2020 zastupitelkou Zlínského kraje. Od roku 2014 působí jako starostka města Valašské Klobouky, členka hnutí STAN. Působí i jako předsedkyně mikroregionu Valašskokloboucko a je předsedkyní Krajského shromáždění Zlínského kraje SMS ČR.

V roce 1990 nastoupila na Městský úřad ve Valašských Kloboukách coby matrikářka a referentka evidence obyvatel, působila jako vedoucí odboru matriky a evidence obyvatel. Od roku 2004 do roku 2009 dálkově vystudo – vala na Univerzitě Tomáše Bati, fakultě humanitních studií, obor Sociální pedagogika.

Eliška Olšáková je vdaná a ve volném čase se věnuje rodině, cestování, běhání. Žije ve Valašských Kloboukách a je matkou 2 dětí.

Mezi vaše priority patří sociální a dostupné bydlení…

Ano. Ale nejde jen o velká města, nýbrž i menší obce, které si potřebují udržet obyvatele. V covidové době se nám ukázalo, že se do obcí začali vracet lidé, kteří měli možnost distanční práce, například architekti a další profese. Co by proto mělo fungovat, je rychlý internet na úrovni jako ve velkém městě. Dostupnost základních služeb na venkově napomáhá částečně řešit například projekt Obchůdek 2021+. Ovšem v souvislosti se současným vývojem cen energií a aktuálními snahami Evropské komise od roku 2040 zakázat používání plynu a dalších fosilních paliv na vytápění budov se také energie stávají službou důležitější, ež tomu bylo dříve.

Podle průzkumu SMS ČR se vysoké ceny energií promítnou do obecních rozpočtů. Jaká řešení či opatření navrhujete?

Ano, z našich průzkumů skutečně vyplynulo, jaký problém to je. V roce 2022 počítá se zvýšením rozpočtu kvůli ceně energií minimálně 40 procent obcí. Přes deset procent jich muselo navýšit rozpočet už v loňském roce. Energetický problém je globální, souvisí s emisními povolenkami, zásobami plynu a řadou dalších geopolitických faktorů.

Ráda bych připomněla, že Sdružení pomáhá obcím snižovat náklady na energie prostřednictvím centrálního nákupu na energetické burze.

Angažujeme se také v přípravě legislativy. Budeme mimo jiné součástí pracovní skupiny při Fondu životního prostředí, která se podílí na definování podmínek vypisovaných výzev, tak aby odpovídaly potřebám obcí.

Zaměřujeme se i na podporu obcí, které se chtějí stát soběstačnější ve výrobě energie, chtějí řešit energetické úspory a například postavit fotovoltaickou elektrárnu. Jako Sdružení jim můžeme pomoci v přípravě. Inspiraci z obcí, které už takové projekty uskutečnily, a pomoc se samotnou realizací nabízíme samosprávám díky naší platformě Obec 2030. Příkladů řešení, která šetří rozpočet i životní prostředí, máme desítky z celé republiky. Ostatně o příkladech dobré praxe se diskutovalo na naší konferenci v Ostravě, ty nejlepší byly dokonce oceněny.

Vraťme se ke zmíněnému průzkumu, podle něhož se čtvrtina obcí zajímá o vystavění vlastního zdroje energie. Pokud chceme pomoci, musíme prosadit zákon o komunální energetice. Ne každá obec si ke své fotovoltaice může pořizovat baterie, měla by mít možnost energie sdílet.

Ráda bych zmínila, že u nás ve Valašských Kloboukách uvažujeme o umístění fotovoltaické elektrárny na zrekultivovanou část skládky. Projekt je zatím v plenkách, zjišťujeme veškeré možnosti a zda můžeme vyrobenou energii nabídnout do sítě.

Propojení cyklostezek mezi Valašskými Kloubouky a Broumovem

Zbývá vám čas na vaše hobby?

Ano, ale musím si ho dobře organizovat. Vstávám v šest hodin, každé ráno cvičím. Dost dopodrobna si plánuji svůj program, každou hodinu i volné chvíle se snažím věnovat nějaké činnosti, třeba vyřizování zpráv a emailů. Ráda také chodím běhat. A těším se z rodiny, mám dvě vnučky. Je to takový skvělý relax, když se můžeme sejít o víkendu nebo jet společně na dovolenou. Pro mě je rodina to nejdůležitější, co člověk vlastně má. Pandemie to podtrhla.

A jaké je vaše osobní přání do roku 2022 a co byste si přála jako předsedkyně SMS ČR?

Přála bych kolegyním a kolegům ve samosprávách více uznání než kritiky a negativních připomínek. Přála bych jim peníze, které potřebují pro fungování obcí. A přála bych jim spoustu dobých rozhodnutí, k tomu méně byrokracie a času na smysluplné projekty. A ještě mé osobní přání? Být obklopena rodinou a skvělými lidmi.

Děkuji vám za rozhovor
Milan Mostýn

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze