S natvrdlostí nejdál dojdeš

Publikováno: 11. 3. 2022Cca 21.4 min četbyKategorie: Exkluzivně, Jak to vidí starostové, Kraje, Nepřehlédněte, Premium, Rozhovory, Středočeský kraj
SDÍLET

Starosta Radim Wolák o životě královského města Velvary

Když vyjde do ulic, místní ho zdraví, podávají si s ním ruce, hovoří s ním, usmívají se na něho.Mají proč, změny jsou patrné snad všude a plánů, jak Velvarům navrátit dřívější slávu, je ještě více. O historii královského města, současnosti a vizích a zarputilosti při jejich prosazovaní jsme hovořili se starostou města Velvary Radimem Wolákem.

Kdo by neznal píseň Ó Velvary, Ó Velvary, kde jsou mé tolary… z dob, kdy město bylo kupecké. Jeho sláva je patrná na každém kroku. Na co jste z historie města hrdý?

Ano, Velvary jsou sice městečko malé rozlohou, ale veliké svou historií. Město je plné starobylých domů a krásných zákoutí, od drobných památek až po ty veliké, ojedinělý renesanční kostel sv. Jiří, poslední předválečnou synagogu od architekta Libry, chrám sv. Kateřiny, prostě město královské. Když k tomu připočtete soubor krásných objektů ze 30. let, tak je na co být pyšný, ale také je o co se starat. A nejde jen o věci hmotné, Velvary jsou městem mnoha příběhů a ty také zasluhují péči. Vznikl u nás nejstarší český dobrovolný hasičský sbor, máme tu významné rodáky: hudebního skladatele L. Koželuha, houslaře Homolkovy, či zakladatele automobilismu V. Klementa. Údržbu zasluhuje i naše známá legenda o natvrdlých vejcích donesených na Karlův most. Takže pokud jde o významnou minulost, tak té máme ve Velvarech opravdu mnoho a jeden neví, co by dřív odkrýval, hýčkal a opečovával.

Velvarský spolek Natvrdlí založil tradici pochodu s nůšemi vařených vajec na Karlův most a razí myšlenku tvrdovaječnictví jako světonázoru

Co budoucnost města a plány na jeho oživení? Ostatně do komunální politiky jste se vstoupil jako člověk z hnutí Oživme Velvary!

Oživování je naše specialita (smích). Ale ono ve Velvarech to už hodně žije. Máme tu na patnáct spolků, což při městě naší velikosti není běžné. A ty spolu s našimi školami a dalšími organizacemi pořádají tolik akcí, že nevíte, kam dřív skočit. Co se týká rozvoje města, máme dva hlavní směry: jednak ve městě chceme udržet vše, co tu máme: čili školu, školku, ZUŠ, zdravotní středisko, služby pro seniory – nově provozujeme seniortaxi, obchody a to vše se nedá zvládnout vlastními silami. Proto pečujeme o památkovou zónu, abychom to tu měli pěkné, a vytváříme podmínky pro to, aby k nám rádi jezdili i lidé odjinud, kteří by nám s tím trochu pomohli. Směřujeme k tomu, abychom se časem zase stali tím pohostinným městem. Abychom přilákali návštěvníky, rozvíjíme nabídku městského muzea, založili jsme muzeum technických hraček, máme tři galerie, vytvořili jsme soubor městských vzdělávacích programů, takže sem stále častěji začínají jezdit i školy na výlety. Nad městem jsme vybudovali soustavu rozhleden, z nichž máte Říp a Středohoří jako na dlani. Klíčovým projektem je oživení kulturního domu Velvarská Záložna, který by měl být společenským,  vzdělávacím i hostinským centrem regionu.

Pro Města Obce PREMIUM

Tento článek mohou číst jen předplatitelé. Pokud máte zájem o přístup k Premium obsahu, objednejte si předplatné.

Více informací
Přihlásit

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější