Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Jak to vidí starostovéŠkolství

Anketa o pomoci samospráv Ukrajině 4. díl

Měsíčník PRO města a obce v anketě mezi starosty zjišťoval, jak samosprávy ve spolupráci s kraji a státem pomáhají Ukrajině a svým partnerským městům.

Alexandr Hrabálek,
primátor města Hradec Králové
(cca 92 700 obyvatel)

V rámci pomoci Ukrajině jsme poskytli zhruba dvě stovky ubytovacích kapacit pro válečné uprchlíky a kapacity se snažíme i nadále zvyšovat. Řešíme urychlení rekonstrukcí bývalých ubytoven, zajištění lůžek a podobně. Chtěli jsme v našem městě zajistit občanům z Ukrajiny co nejrychlejší adaptaci, která by pro ně byla alespoň trochu příjemná, proto jsme se také rozhodli pro ně zřídit MHD dopravu zdarma. Promíjí se jim také poplatek za pobyt.

Ještě před eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu jsme sledovali vypjatou situaci v našem partnerském městě Černihiv. Kontaktovali jsme zde několik pracovníků i pana primátora s tím, že bychom jim rádi poskytli jakoukoliv pomoc. Bohužel jsme se dlouho nemohli spojit a žádné relevantní informace z města nemáme. Rozhodli jsme se proto jít vlastní cestou. Na Ministerstvu zahraničních věcí máme nyní podanou žádost o schválení sbírky, kterou bychom chtěli věnovat právě našemu partnerskému městu Černihiv.

Město Hradec Králové spolupracuje se zřízeným Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině, a to jak při koordinaci, kde vypomáhá naše městská policie nebo hradečtí dobrovolní hasiči, tak právě při poskytování ubytovacích kapacit. My jako město máme možnosti pomoci omezené, jelikož je téměř vše koordinováno krajem, i tak ale děláme vše, co je v našich silách. Kromě poskytování již zmíněných ubytovacích kapacit a snahy zjednodušit zde ukrajinským uprchlíkům běžný život jsme se zaměřili také na oblast školství. Vedeme s řediteli hradeckých škol a dalšími institucemi intenzivní jednání, jejichž předmětem je založení dětských klubů, kam by mohly být umístěny děti předškolního věku. O péči by se zde mohli postarat například studenti a studentky pedagogické fakulty hradecké univerzity. Děti školního věku jsou nyní umísťovány do našich škol, zajištěné mají stravování i pomoc při studiu.

Ukrajinské město Černihiv

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze