Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Školství

Celkem 30 špičkových zahraničních vědců by mohl do Středočeského kraje přilákat nový program

Zastupitelé Středočeského kraje podpořili nový program zaměřený na vědu a výzkum s názvem Central Bohemia Mobility Programme for Excellence in Research, Innovation and Technology (MERIT). Středočeský kraj se s tímto programem prostřednictvím Středočeského inovačního centra uchází o prestižní grant z programu Horizont Evropa, konkrétně z výzvy MSCA-COFUND.

Program přiláká do Středočeského kraje vědce – postdoktorandy z celého světa, z nichž bude vybráno 30 nejlepších a ti budou následně zaměstnáni po dobu dvou až tří let v zapojených 15 výzkumných organizacích Středočeského kraje. Z programu budou benefitovat nejen tyto instituce, ale i dalších 36 institucí, kam budou vědci vysíláni na kratší stáže. Samotnému kraji zapojení v programu přinese mezinárodní zviditelnění.

MERIT je připravovaným pětiletým programem Středočeského inovačního centra. Jeho předmětem bude výběr celkem 30 špičkových vědeckých pracovníků ze zahraničí nezávislými hodnotiteli a následně jejich až tříleté působení v zapojených výzkumných organizacích Středočeského kraje. V rámci těchto pobytů budou povinné také kratší pobyty v délce 2–11 měsíců v zapojených firmách a dalších institucích Středočeského kraje i mimo něj. Výsledky podpořených vědeckých projektů budou prezentovány a komunikovány veřejnosti, firmám, obcím a dalším zástupcům kraje v rámci několika konferencí a inovačních dnů, které budou v průběhu programu pořádány.

V návaznosti na priority kraje a zaměření výzkumných organizací pokrývá program oblasti, jako jsou laserové technologie; biotechnologie a biomedicína, udržitelná energetika a materiály či kosmické technologie. Průřezovým tématem je digitalizace/AI. Pokud bude letošní žádost úspěšná, financování projektu by z více než 60 % mělo být hrazeno právě z dotace. „Financování programu bude zajištěno tak, že z grantu Horizont Evropa bude hrazeno 62,10 %, z rozpočtu Středočeského kraje 18,95 % a z rozpočtu hostujících výzkumných organizací 18,95 %. Rozpočet programu je téměř 7 milionů EUR, tedy v závislosti na kurzu minimálně 160 milionů korun,“ přidává podrobnosti náměstek Michalik. Výsledky hodnocení ze strany Evropské komise budou zveřejněny až v červenci 2022, kdy bude také známa přesná výše dotace.

Termín realizace programu v případě schválení grantu programu Horizont Evropa bude říjen 2022 až září 2027.

Zdroj: Středočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze