Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

NepřehlédněteRozhovoryŠkolství

Díky systému odpadnou druhá kola zkoušek

Image

Úkolem Cermatu je sice připravit zadání testů, doručit ho na školy a následně testy vyhodnotit, ale jeho ředitel Miroslav Krejčí je odborníkem na kybernetickou bezpečnost a informační systémy, a tak se není čemu divit, že osobně pomáhá ministerstvu školství s novým informačním systémem, který má změnit stávající systém přihlašování do škol.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy chystá Centrální registr žáků. Jak by systém mohl sloužit?

Registr žáků s elektronickým přihlašováním na střední školy by měl umožnit přihlašování na více škol. Počet si určí MŠMT a tolik jich systém bude umožňovat. Systém by měl vést ke zrušení zápisových lístků. Potvrzení od lékaře nebo z poradny by přinesl žák jenom jednou. Vložilo by se do systému a z něj by kopii dostaly všechny školy. Zároveň by do registračního systému školy vkládaly jména žáků ze základních škol, včetně prospěchu, a střední školy by si údaje následně převzaly. Tím by odpadlo jakékoliv přepisování. No a prospěch studentů ze středních škol by zase mohly využít školy vysoké. Smyslem celého registračního systému je, že do školského zařízení vkročíte zápisem do mateřské školy a vystoupíte z něho vystudováním vysoké školy.

Umožnil by registr například zjistit, o které obory středních škol je větší zájem? 

Předpokládá se, že při přihlašování na střední školy bude k dispozici výběr, respektive přehled oborů, které v tom roce střední školy otevřou, jejich kapacity a zároveň by zde mohl být i počet aktuálních přihlášek.

To by určitě žáci i jejich rodiče ocenili. Dalo by se tím vyhnout enormnímu přetlaku uchazečů?

Přesně tak. V případě, že se využije větší množství přihlášek než dvě, pak bude pravděpodobně muset dojít k volbě pořadí škol a student se dostane na tu první v pořadí, kterou chce. V praxi by to mělo fungovat tak, že když se na první školu uchazeč nedostane, dostane se na druhou, ale zřejmě si nebude moci určit, že nechce jít na druhou, ale chce jít až na čtvrtou. Tohle pravděpodobně nebude možné, protože ta čtvrtá škola již pro něho zřejmě nebude mít volné místo.

Můžete nastínit, jak bude fungovat rozdělování žáků na střední školy?

V Cermatu vložíme získané body z testů JPZ do registru žáků, školy zase vloží hodnocení ze své školní části. Pak nastane den „D“, systém informace zpracuje a rozřadí žáky podle algoritmu na školy. Každý žák bude přiřazen na první školu ze svého pořadí škol, na kterou se získanými výsledky dostane. Bude-li vyšší počet přihlášek a rodiče využijí možnosti použít alespoň jednu z nich na tzv. „záchrannou volbu“, neměla by téměř nastat situace, kdy bude nutné druhé kolo přijímacích zkoušek, protože přes 99 procent uchazečů se do škol rozdělí už v prvním kole. Zároveň se systém snažíme navrhnout tak, aby rozdělení proběhlo až po náhradních termínech příjímacích zkoušek a školy nemusely držet „x“ volných míst ve třídách pro náhradní termíny a pak řešit, jak je nenaplnit studenty horšími, než odmítly v prvním kole.

Tím by se zabránilo znevýhodnění pro žáky z náhradních termínů…

Zajisté. Zároveň by se snížila šance, že bude nesystémově přijat žák, který na danou školu podle svých schopností nepatří.

Systém by se měl spouštět v roce 2025, tedy zhruba za dva roky. Dá se termín vůbec stihnout?

Určitě se stihnout dá. Posledního půl roku sice projekt nemá takovou rychlost, jaká by byla potřeba, ale uvidíme do konce roku, jak to půjde dál. Příprava legislativy pro takhle velkou změnu není vůbec jednoduchá. V současné fázi se připravuje zadávací dokumentace na veřejnou zakázku.

Jakou výhodu by měl Centrální registr žáků pro Cermat?

My se na systém budeme pravděpodobně napojovat s digitalizací jednotných příjímacích zkoušek a maturit.

Gabriela Rezková
Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1356
Odpady
247

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze