Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Školství

Karlovarský kraj připravil výuku češtiny pro ukrajinské děti pro SŠ

Karlovy Vary (31. 3. 2022) Pro středoškoláky z Ukrajiny, kteří chtějí nastoupit do středních škol v regionu, je největší překážkou ke zvládnutí učiva jazyková bariéra. Karlovarský kraj, který zřizuje většinu středních škol v regionu, proto ve spolupráci s jejich řediteli připravil jazykové vzdělávání dětí ukrajinských uprchlíků ve věku 14 – 18 let.

Kurzy českého jazyka pro ukrajinské děti se plánují v období od dubna do června letošního roku. „Naším cílem je, aby si budoucí ukrajinští žáci našich středních škol zvykli na české prostředí a získali základní znalost jazyka, která je pro začlenění do výuky naprosto nezbytná. Počítáme s tím, že vzniknou čtyři kurzy pro skupiny po dvaceti dětech, které se budou učit česky třikrát týdně dvě hodiny. Pokud bude zájem, je možné ještě počet hodin rozšířit,“ vysvětlil krajský radní Jindřich Čermák.

Kurzy budou organizovat tyto krajské střední školy:

  1. První české gymnázium v Karlových Varech, příspěvková organizace, Národní 445/25, Karlovy Vary
  2. Obchodní akademie, vyšší odborná škola cestovního ruchu a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Karlovy Vary, příspěvková organizace, Bezručova 1312/17, Karlovy Vary
  3. Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, příspěvková organizace, Husitská 2053, Sokolov
  4. Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně, příspěvková organizace, Ruská 355/7, Mariánské Lázně
  5. V případě velkého zájmu ze strany příchozích ukrajinských studentů bude možné zapojit i další školy.

Náklady na jazykové vzdělání uhradí Karlovarský kraj. „Počítáme s tím, že ministerstvo školství vyhlásí dotační titul, ze kterého budeme moci tyto výdaje alespoň částečně financovat,“ doplnil Jindřich Čermák. O možnosti přihlásit se do kurzů bude kraj informovat příchozí v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, na svých sociálních sítích a na krajském webu s informacemi pro ukrajinské uprchlíky: https://www.kr-karlovarsky.cz/ukrajina/Stranky/Informace.aspx

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze