Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Školství

Koordinátoři účinně pomáhají dětem cizinců

Nový projekt, při němž na vybraných základních školách začali působit takzvaní koordinátoři integrace cizinců, přináší plody. I když v praxi se jejich práce a pomoc mohly projevit jen několik posledních týdnů, je zřejmé, že tato iniciativa má velký potenciál a může výrazně pomoci dětem cizinců v životě ve škole i mimo ni. Na mladoboleslavských školách se stále častěji potýkají s problémy, které přináší začlenění dětí cizinců do třídních kolektivů. A rozhodně se nejedná o zanedbatelný počet dětí, zdejší základní školy navštěvuje v tuto chvíli zhruba 370 cizinců.
Integrace do prostředí v zemi s odlišným mateřským jazykem často určuje další kurz života malého dítěte, stejně tak jako teenagera nebo dospělého. Děti cizinců se ocitnou poprvé v nové zemi, bez kamarádů, možnosti se na cokoliv zeptat či si jen normálně popovídat, a k tomu ke všemu nikomu nerozumí. Frustrace a obavy takového školáka mohou být začátkem zakletého kruhu zdravotních problémů, depresí, špatných známek a kázeňských postihů.
Na téma integrace dětí cizinců pro boleslavské školy chystá vedení radnice brožurky ve více jazykových mutacích (v ruštině, ukrajinštině, angličtině, vietnamštině, mongolštině a bulharštině).
Koordinátoři pomáhají dětem jak přímo ve třídách při jejich začleňování do života školy a třídního kolektivu a výuky, ale i například při hledání vhodných kroužků, při doučování češtiny, komunikují s učiteli i rodiči. Mladá Boleslav by tento projekt v dohledné době rozšířila i na mateřské školy, kde je asi 150 dětí cizí státní příslušnosti, kterým by koordinátor usnadnil hledání místa v kolektivu.
Zdroj: Město Mladá Boleslav

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze