Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceŠkolství

  MŠMT navýší peníze pro výstavbu nových škol

  Vláda na svém jednání 9. listopadu 2022 schválila navýšení financí programu 133 340 Podpora rozvoje infrastruktury základního vzdělávání zřizovaného obcemi a dobrovolnými svazky obcí. „Ministerstvu školství se podařilo, i přes avizované vládní úspory, prosadit navýšení prostředků pro vytvoření nových míst pro žáky základních škol o více než půl miliardy korun,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.

  Celkový objem výdajů státního rozpočtu na realizaci celého programu stoupne o 546 877 895 Kč, a to z částky 6 807 682 105 Kč na částku 7 354 560 000 Kč. Důvodem je především nárůst cen na trhu stavebních prací. Zvyšuje se také jednotková cena uznatelných výdajů na vybudované místo pro jednoho žáka v podprogramu 133D 341 (tzv. „Prstenec II“ – jmenovité projekty) z částky 800 000 Kč na částku 1 100 000 Kč.

  Z podprogramu „Prstenec II“ bude podpořena výstavba celkem šesti (již schválených) plně organizovaných základních škol ve Středočeském kraji s minimální kapacitou 18 kmenových učeben pro 540 žáků:

  • Svazková škola Český Brod – Doubravčice,
  • Svazková škola Drahelčice-Úhonice,
  • Svazková škola Chýně – Hostivice,
  • Výstavba Svazkové školy Pod Beckovem,
  • Nová svazková základní škola LOŠBATES,
  • Svazková škola Povýmolí v Úvalech.

  Pro tyto školy byla dnes (15. listopadu 2022) vyhlášena výzva s celkovou alokací 4 039 200 000 Kč (viz ZDE).

  MŠMT připravuje ještě druhou výzvu, a to v podprogramu 133D342 (na přístavbu již existujících škol – tzv. „Kolová výzva“). Zde zůstává výše uznatelných výdajů na jedno nové místo 800 000 Kč. V tomto případě se jedná o školy, které většinou mají zázemí včetně jídelen či tělocvičen a potřebují jen přistavět nové třídy. Zde by měly finance na jedno nové místo pro žáka v této výši stačit,“ říká náměstkyně ministra Martina Běťáková. Do této výzvy se budou moci hlásit zájemci z řad zřizovatelů veřejných škol z rizikových oblastí, ve kterých chybí kapacity základních škol z celé České republiky.

  Pokud se v budoucnu ukáže, že limit uznatelných výdajů na vybudování jednoho žákovského místa neodpovídá aktuálním cenám na stavebním trhu, resp. pokud to bude stavební připravenost projektů v rizikových oblastech vyžadovat, ministerstvo financí při jednáních deklarovalo připravenost program znovu upravit tak, aby se nové školy v potřebných lokalitách mohly skutečně stavět.

  Foto: Základní školy Jirny
  Zdroj: MŠMT

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze