Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITŠkolství

Novinky ze vzdělávání v Jihomoravském kraji

Kam vzít žáky na jižní Moravě, aby výlet vyhovoval potřebám učebních osnov? Vyrazte se podívat na Věstonickou venuši při výuce dějepisu nebo odhalte tajemství modrotisku v pracovních činnostech. Jižní Morava pro učitele připravila kompletní přehled cílů, které doplňují školní osnovy.

Využít přírodní krásy i pamětihodnosti pro vzdělávání žáků bylo cílem spolupráce mezi VIM – Vzdělávacím institutem pro Moravu a Centrálou cestovního ruchu – Jižní Morava, které jsou obě organizacemi krajské samosprávy. „Podepsali jsme letos v dubnu memorandum s cílem propojit agendy vzdělávání a turismu. Centrála připravila vhodné destinace a odborníci z VIM je zasadili do učebních osnov. Výsledkem je ucelený katalog možností, kam mohou školy z celé České republiky jezdit za vzděláním mimo lavice. Nejedná se jen o návštěvy hradů a zámků, ale i technologických firem, ekofarem a dalších prvků průmyslu nové generace,” uvedl Jiří Nantl, náměstek hejtmana JMK pro oblast vzdělávání a strategii chytrého regionu.

Nabídkou vhodných aktivit v kraji pomoc nekončí. Školy mohou využít pomoc VIM také na samotné organizování výletu. „Jsme prvním krajem, který nabízí školám, aby si našly destinace podle odborných předmětů. Navíc dokážeme celý výlet zajistit od ubytování, přes stravu až po výukové programy či pedagogický dozor. Snižujeme tak administrativní i personální zátěž, aby se pedagogové mohli věnovat naplno vzdělávání dětí,” vysvětluje Leona Sapíková, ředitelka VIM – Vzdělávacího institutu pro Moravu.

Nabídka nesměřuje jen na školy v Jihomoravském kraji, ale v celé České republice. „Vzdělávací turismus je dalším střípkem cestovního ruchu, který náš region nabízí. Vzdělání nezná hranic, a proto budeme rádi, když se školy z jiných koutů republiky rozhodnout navštívit právě jižní Moravu. Sdružením informací na jedno místo a konkrétní nabídkou dle školních osnov tomu jdeme naproti,” komentuje rozšíření portálu o téma školních výletů Martina Grůzová, ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava.

Tipy na školní výlety na jižní Moravě najdete: https://www.jizni-morava.cz/cz/skolni-vylety-na-jizni-morave/

Finalisté prestižní učitelské ceny pomohou s profesním rozvojem pedagogů na jižní Moravě 

Profesnímu a osobnostnímu rozvoji učitelů se budě věnovat celodenní workshop pod názvem UČITELING, který proběhne v Brně již 28. listopadu 2022. Jedná se o první akci svého druhu v České republice. Učitelé se ocitnou v roli žáků a vyzkouší si konkrétní hodiny z učitelské praxe od finalistů prestižního ocenění Global Teacher Prize Czech Republic. 

„Chceme se více zaměřit na podporu učitelů a sboroven. V posledních letech se toho ve školství hrozně moc děje – covid, online výuka, revize rámcových vzdělávacích programů. Je to impuls pro inovace ve třídách. Snažíme se vytvářet prostor učitelům, pedagogické komunitě, aby mohli sdílet zkušenosti, a tím se společně posouvat dál,“ komentuje záměr Jiří Nantl, náměstek hejtmana JMK pro oblast vzdělávání a strategii chytrého regionu. 

Cílem je představit, jaké metody a principy výuky mohou fungovat v praxi. Účastníci budou moci porovnat odlišné způsoby výuky a načerpat inspiraci. Tu následně zužitkují v hodinách na své škole. „Vzájemné předávání zkušeností mezi pedagogy je tou nejlepší cestou, jak je seznámit s různým stylem výuky a motivovat k vlastnímu seberozvoji. Registrujeme velký zájem ze strany učitelů jihomoravských škol, kterých se již nyní přihlásilo kolem sta,“ uvedla Leona Sapíková, ředitelka VIM – vzdělávacího institutu pro Moravu. 

Akci pořádá VIM – Vzdělávací institut pro Moravu a o výuku učitelů se postarají právě finalisté odborné ceny pro učitele Global Teacher Prize Czech Republic. UČITELING navazuje na cíle Strategie 2030+ a je vhodný pro pedagogy ze základních a středních škol. Poslední zájemci se mohou stále přihlásit na www.uciteling.cz, kde naleznou také další informace.

Foto: USAToday
Zdroj: Jihomoravský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze