Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceITŠkolství

Plzeň uspořádala premiérový Co-hackathon pro studenty

Dva dny plné práce mají za sebou studenti vybraných středních škol. Na 45 mladých lidí se znalostmi v IT oblasti se o víkendu 10.–11. prosince zúčastnilo premiérového Co-hackathonu, tedy 30 hodin trvajícího programátorského maratonu. Cílem nového konceptu bylo prohloubit spolupráci nejen mezi jednotlivými studenty, ale především mezi středními školami. Akci za město zaštítila Správa informačních technologií města Plzně.

„Myšlenka vzešla od kantorů ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni, kde se akce také odehrála. Chceme společně zavést nový typ hackathonu, takový, který dá prostor pro zlepšování úrovně výuky IT ve školách, na němž se budou aktivně podílet studenti, a to za podpory svých učitelů. Co se týká praktických výstupů, mohou vznikat například platformy pro sdílení informací, aplikace do výuky, ale také další projekty, které mají potenciál i pro širokou veřejnost,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Účastníci prvního ročníku vytvořili celkem devět týmů. Ty pracovaly za podpory šesti pedagogů na několika projektech. Kromě plzeňských studentů se zúčastnili také středoškoláci z Českých Budějovic nebo Rokycan. „Téma si mohli účastníci sami zvolit dle nabízených okruhů, pracovali například na komunikační platformě, díky níž by bylo možné si mezi školami snadno vyměňovat informace, třeba o výměně učebnic, doučování, nabídce aktivit a podobně. Vymysleli i aplikaci, takzvaného manažera front, díky níž by bylo možné optimalizovat čekání v jakékoliv frontě, na úřadě, festivalu, u lékaře. Pracovalo se i na nářeční mapě České republiky nebo informační aplikaci pro Plzeňany, témata tak pro větší atraktivitu nebyla striktně omezena na prostředí školy,“ vyjmenovala Anna Čudáková, projektová manažerka úseku SIT Port Správy informačních technologií města Plzně.

Dohromady společně mladí IT nadšenci strávili dva dny, 30 hodin práce. Účast na akci byla zdarma. „Zajistili jsme studentům jídlo a pití po celou dobu konání akce, přičemž měli možnost přespat v tamním domově mládeže. Obecně lze říct, že obliba těchto akcí mezi mladými lidmi roste, což nás moc těší, protože rozvíjí svoje znalosti v technických oborech, učí se vzájemné spolupráci, navazují nové kontakty a posouvají své hranice, to považujeme za velmi důležité. Máme radost i z toho, že se daří zapojit společnosti ze soukromého sektoru, ty věnují nejen ceny pro výherce, ale i své zkušenosti, takže se studenti setkávají s reálnými poznatky z praxe,“ řekl Daniel Kůs, radní pro oblast Smart City a podporu podnikání.

Na vítěze čekaly atraktivní ceny, a to finanční odměna pro tým ve výši 10 tisíc, přičemž škola, jejíž studenti nejlépe obstáli, získala od partnerů akce také X-BOX. Druhý tým 5 tisíc a třetí 2,5 tisíce korun. „Konkurence byla velká, musím všechny účastníky moc pochválit, skvěle pracovali a vytvořili příjemnou atmosféru s nádechem zdravé konkurence a soutěživosti. Nakonec se nejlépe vedlo týmu ze Střední školy informatiky a finančních služeb. Dařilo se ale i ostatním, tým na třetí příčce dokonce získal nabídku na dokončení projektu od jednoho z ředitelů technické střední školy, protože se jim podařilo vytvořit opravdu funkční prototyp, o který by instituce měla zájem,“ doplnila Anna Čudáková.

Další Co-hackathon se chystá v první polovině příštího roku, podrobnosti budou včas zveřejněny na webových stránkách SIT Portu.

Zdroj fotografií: Správa informačních technologií města Plzně
Foto a zdroj: Plzeň

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze