Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Školství

  Školy v Moravskoslezském kraji nabízí ukrajincům kurzy češtiny

  Bezplatné kurzy českého jazyka mohou navštěvovat Ukrajinci prchající do Moravskoslezského kraje před válkou. Kurzy určené dospělým jim mají pomoci začlenit se do naší společnosti a najít si u nás práci. Tři desítky kurzů se konají ve středních školách zřizovaných krajem napříč regionem, od Třince až po Krnov. Moravskoslezský kraj na tyto kurzy školám finančně přispívá.

  „Jen stěží si umíme představit, jak se lidé, kteří k nám utekli před válkou, cítí. Jsou daleko od domova, kde mnozí nechali své blízké. Jsou v neznámém prostředí, neví, co je čeká, netuší, kdy se budou moci vrátit domů. A navíc nemluví česky. Kurzy češtiny jim mají pomoci, aby se u nás lépe domluvili, ale také, aby si snáz našli práci. Jejich začlenění do společnosti je v této chvíli nejvhodnějším řešením aktuální situace,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny. Upřesnil, že bezplatné kurzy češtiny pro Ukrajince pořádá 31 krajských škol v Českém Těšíně, Krnově, Frýdku-Místku, Ostravě, Opavě, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířově, Karviné, Třinci, Orlové, Bohumíně, Novém Jičíně, Kopřivnici a Hlučíně. Přesný seznam nabízených kurzů včetně volných kapacit a dalších podrobností je na webu kraje.

  Jednoho kurzu se může účastnit maximálně 15 osob, minimální počet účastníků je 4. Každý kurz obsahuje 20 vyučovacích hodin po 45 minutách. Zájemci se do kurzů mohou hlásit průběžně, a to až do naplnění kapacity. „Účastníci kurzu by se po jeho absolvování měli v českém jazyce alespoň v základech dostatečně domluvit. Kromě slovní zásoby budou kurzy zaměřené i na gramatiku. Ukrajince čeká v českém jazyce čtení i psaní, ale také tolik potřebná konverzace. Absolvování kurzu v kombinaci s bezprostředním kontaktem s českým jazykem by mělo lidem z Ukrajiny významně pomoci zvládnout náročné období, které musejí prožívat,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

  Foto: Patrik Salát, Český rozhlas Vysočina
  Zdroj: TZ, MSK

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze