Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Školství

Středočeský kraj potřebuje navýšit kapacity základních škol

Problém s nedostatečnou kapacitou základních škol musí začít řešit intenzivně i vláda. Obce ani kraj nedisponují takovými prostředky, aby situaci mohly bez pomoci státu zvládnout. I tak se dá ve zkratce shrnout obsah Výzvy, kterou středočeská hejtmanka Petra Pecková předala premiérovi Petru Fialovi. Dokument, který podepsala zhruba stovka představitelů středočeských obcí, vyzývá vládu, aby dlouhodobými dotačními programy a změnou legislativy podpořila kroky, které povedou ke zvyšování kapacit základních škol.

Středočeský kraj se s nedostatečnými kapacita ve školách potýká dlouhodobě. „Problém s nedostatečnou kapacitou trápí mnoho středočeských obcí už dlouhá léta, nicméně letos bezprostředně po zápisech se na mě obrátilo mnoho starostů s tím, že situace překročila únosnou mez. Narůstá takzvaná zápisová turistika, kdy rodiče své děti přehlásí k trvalému bydlišti do obce s preferovanou školou. V jedenácti obcích v kraji se prvňáčci při zápisu do školy přijímali losováním. Proto jsem svolala setkání se starosty a rozhodli jsme se oslovit vládu se žádostí o koncepční a dlouhodobou pomoc při stavbě nových škol, a to zejména znovuotevřením dotačních titulů, které jsme prosadili již v roce 2013,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN) s tím, že díky dotačním titulům od roku 2013 vzniklo ve středních Čechách na 9 000 nových žákovských míst. Pak se finanční podpora zastavila, ale v současné situaci už kapacity v určitých lokalitách nestačí.

Během dnešního jednání s premiérem a vládou hejtmanka připomněla specifika Středočeského kraje, zejména rychlý růst počtu obyvatel nejen v souvislosti s rozvojem výstavby nových bytů a domů, ale i jevem trvalého bydlení na chatách a chalupách. Střední Čechy jsou navíc v zastoupení věkové skupiny dětí do 14 let mezi celkovou populací zcela mimo republikový průměr. Celorepubliková statistika totiž uvádí, že dětí do 14 let tvoří v zemi zhruba 16 procent obyvatelstva. Ve Středočeském kraji, zejména pak v prstenci okolo Prahy, je to ale výrazně více, a to přes 21 procent. „Premiér Petr Fiala nás během dnešního jednání Asociace krajů ujistil, že se vláda bude problematikou zabývat. Je to úkol hlavně pro ministerstvo financí, případně školství. Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo dát starostům obcí lepší nástroje k regulaci výstavby. Věřím, že se podaří najít řešení, které obcím pomůže. Připravit novou školu je běh na dlouhou trať a bez jistého financování se žádná obec do výstavby nepustí. Ale je potřeba pořád myslet na to, že jde o naše děti, kterým hrozí, že budou v šesti letech dojíždět do školy i čtyřicet kilometrů. A to si opravdu nikdo nepřeje,“ uzavřela hejtmanka.

Foto a zdroj: Středočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze