Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Školství

  Studenti v Moravskoslezském kraji obdrželi ceny vévody z Edinburghu

  Více než 130 studentů z Moravskoslezského kraje převzalo bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu (DofE). Toto ocenění získávají studenti po absolvování programu, který pochází z Velké Británie a byl založen před 66 lety princem Philipem, manželem královny Alžběty II.

  Moravskoslezský kraj se v roce 2018 stal prvním krajem v Česku, který se rozhodl své školy při plnění programu DofE oficiálně podpořit. V současné době je do programu v kraji zapojeno 34 organizací a plní jej přibližně 800 mladých lidí.  „Program DofE je pro mladé lidi skvělou příležitostí k osobnímu rozvoji. Nyní funguje ve 130 zemích světa a ročně jej plní více než milion mladých lidí včetně pěti tisícovek Čechů. Ocenění absolventi se několik měsíců věnovali dobrovolnictví, sportu, rozvíjeli své dovednosti a na závěr absolvovali několikadenní expedici v přírodě. Načerpali tak zajímavé zkušenosti, inspiraci a možná více poznali sami sebe. Smysluplně strávili svůj čas, což je v dnešní době k nezaplacení,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny. Mezi oceněnými je mnoho studentů z Masarykova Gymnázia v Příboře, kde se vedení studentů věnuje učitel Jiří Svoboda. Ten v loňském roce za své aktivity dokonce obdržel pochvalný dopis a speciální pamětní minci vyrobenou Královskou mincovnou od Jeho královské výsosti, prince Edwarda.

  „Vždy jsem měla problém si najít čas na věci, které mě baví nebo na zkoušení nových činností. S DofE jsem měla mnohem větší motivaci. Dosáhla jsem cílů, u kterých mě ani nenapadlo, že bych jich mohla dosáhnout,“ prozradila studentka Gymnázia v Příboře Anna Kučerová, která se v rámci DofE věnovala například rychločtení nebo vyklesťování částí stromů napadených kůrovcem a výsadbě nových stromků.

  Výkonný ředitel DofE v České republice Tomáš Vokáč zdůraznil důležitost vystupování z komfortní zóny, kterému jsou díky účasti v programu mladí lidé vystavováni: „Právě vystoupení z komfortní zóny, ať už na expedici v přírodě nebo při odhodlávání se k dobrovolnické pomoci, je to, co mladé posouvá dále. Děkujeme všem učitelům a mentorům, kteří v Moravskoslezském kraji věnují čas rozvoji mladých lidí ve svém volném čase.“ 

  O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE)

  Program má 3 úrovně, bronzovou, stříbrnou a zlatou a může se do něj zapojit každý student nebo žák ve věku 13 až 24 let. Podle zvolené úrovně pak program plní 6, 12 nebo 18 měsíců. V České republice program funguje 26 let a je do něj zapojeno více než 300 základních a středních škol, dětských domovů, sportovních klubů. Do programu se zapojují mladí lidé z širokého sociálního spektra. Účastníci si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel.

  V případě zájmu o bližší informace prosím kontaktujte Nikolu Zamcovou, Komunikační manažerku DofE (nikola.zamcova@dofe.cz, 725 430 298).

  Foto a zdroj: Moravskoslezský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze