Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Školství

  V Jihlavě vydali pro výuku knihu pohádek v Ukrajinštině 

  Knihu Bajky a pohádky z lesů a luk napsal jihlavský entomolog, publicista a literát Pavel Bezděčka.

  Učitelům v jihlavských základních školách bude při výuce českého jazyka ukrajinských dětí pomáhat nová pohádková knížka. Bajky a pohádky z lesů a luk vznikly pouhých 65 dnů od první myšlenky autora Pavla Bezděčky. „Když do Jihlavy začali přicházet lidé z Ukrajiny, aby se tu ukryli před válkou, chtěl jsem jim nějak pomoci. Mluvil jsem s několika ženami, od kterých jsem se dozvěděl, že dětem chybí hračky. V té době tady nechodily do školek ani do škol a tak se nudily. Proto mě napadlo, vydat pro ně knížku,“ zavzpomínal na vznik myšlenky Pavel Bezděčka, který pracuje jako kurátor zoologických sbírek v Muzeu Vysočiny v Jihlavě.

  Knížka je dvojjazyčná, v češtině a ukrajinštině. „Jazyky se tak můžeme učit vzájemně. Velmi děkuji za pomoc překladatelce Xenyi Zashchepkina. Jsem šťastný, že knížka vyšla a snad udělá radost,“ dodal Pavel Bezděčka. Oba tvůrci pracovali na knize bez nároku na honorář.

  Oficiálními nakladateli jsou město Jihlava, Kraj Vysočina a Muzeum Vysočiny v Jihlavě. „Aktuálně knížky distribuujeme do základních i mateřských škol. Chodit si k nám pro ně mohou ředitelé jihlavských škol, kteří na svých školách žáky z Ukrajiny mají. Máme jich k dispozici 150,“ uvedl vedoucí odboru školství Tomáš Koukal. „Několik knížek jsme poskytli i adaptační skupině v domě dětí a mládeže, kde budou pohádky v rodném jazyce číst dětem jejich učitelky,“ dodal.

  V jihlavských základních školách je aktuálně 273 dětí, které utekly do Jihlavy z Ukrajiny před válkou. Ve školkách jich je 37.

  Foto a zdroj: Jihlava

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze