Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

PrávoŠkolstvíZdravotnictví

Vláda vyhlásila nouzový stav do 28. března

Od 1. března se v České republice výrazně zpřísní epidemická opatření. Vláda oznámila omezení volného pohybu osob mezi okresy – výjimky budou od pondělí platit pro cesty do zaměstnání či za lékařem. Uzavřeny budou školy, školky, dětské skupiny a většina obchodů.

Podrobné informace, včetně formulářů ke stažení, najdete na stránkách Ministerstva vnitra.

 

NOVĚ ZAVEDENÁ OPATŘENÍ

Od 1. března jsou uzavřené všechny základní i mateřské školy a dětské skupiny. Výjimka bude platit pro děti rodičů, kteří pracují ve zdravotnictví.

Do 21. března bude omezen volný pohyb mezi okresy a mimo hlavní město Praha, které se považuje za jeden okres. Pro cesty zahrnuté ve výjimkách, tedy například cesty do práce či za lékařem, bude povinné předložit čestné prohlášení. K dispozici bude na webu ministerstva vnitra, nebo je možné jej napsat i rukou.

Na všech místech, kde se shromažďují lidé, bude od 1. března povinnost nosit respirátory s účinností FFP2. Nově budou lidé muset nosit minimálně chirurgickou roušku ve všech zastavěných částech obce, i pokud se žádná jiná osoba nebude nacházet v bezprostřední blízkosti.

Vláda také uzavřela velkou část maloobchodu. Otevřeny budou moci být například prodejny s potravinami, drogerie, lékárny prodejny potřeb pro zvířata nebo květinářství.

Trávit volný čas a sportovat budou moci lidé pouze v obcích, kde žijí. Při pohybu v rámci okresu budou muset být vybaveni dokumentem, který dokazuje, že v daném okrese bydlí – buď občanský průkaz, nebo například složenka o platbě elektřiny.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance ochranou dýchacích cest. V prodejnách, provozovnách či dopravě respirátory, jinde rouškami.

Po výzvě Poslanecké sněmovny, která nepodpořila prodloužení stávajícího nouzového stavu, vláda v pátek schválila vyhlášení nového nouzového stavu, na jehož základě následně oznámila i zpřísněná opatření – ta vstoupí v platnost v pondělí 1. března na tři týdny.

Lidé tak od pondělí 1. března musí zůstat ve svých okresech, výjimku ze zákazu mají pak například cesty do práce, k lékaři či na úřady, pro které bude nutné předložit čestné prohlášení či formulář. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu.

Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

Na území okresů budou omezené i nákupy. Ministerstvo vnitra pak k opatření sestavilo vlastní soupis otázek a odpovědí.

Společně s policisty bude na dodržování restrikcí dohlížet i 5 000 vojáků a přes 400 celníků. Bezpečností složky budou provádět namátkové kontroly. Za porušení nařízení bude hrozit pokuta až 20 000 korun.

Od 1. března bude povinné v zastavěném území obce nošení ochrany dýchacích cest, a to bez ohledu na vzdálenost od dalších lidí. Zatímco venku bude stačit klasická chirurgická rouška, v obchodech, hromadné dopravě nebo v zaměstnání je povinný minimálně respirátor třídy FFP2 či nanorouška. Naopak v přírodě si lidé mohou nasadit roušku pouze v případě, že nebude možné dodržet doporučený dvoumetrový rozestup.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance vhodnou ochranou dýchacích cest – v prodejnách, provozovnách či dopravě půjde o respirátory, jinde stačí chirurgické roušky.

Vláda také zredukovala přibližně na polovinu výjimky pro maloobchod a služby. Nadále otevřené budou od pondělí například potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat i čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů.

Kabinet ponechal výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami, fungovat budou také odtahy aut a taxislužby. Lidé se naopak od 1. do 21. března nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem.

U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat jen přes výdejní okna.

 

Pohyb v rámci okresu a hlavního města Prahy:

 • Pro cesty do zaměstnání v rámci okresu a Prahy není potřeba žádný doklad.
 • Žádný doklad není třeba ani pro cesty na nákup, k lékaři nebo na úřad.
 • Opustit bydliště za jiným účelem, například na vycházku či si zaběhat, je možné přes den od 5 do 21 hodin, a to pouze po území obce, nikoli okresu. Venčení psů v noci je možné pouze do 500 metrů od bydliště. Při pobytu venku by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.
 • Pro přejíždění mezi jednotlivými městskými částmi platí stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu.
 • Návštěvy příbuzných (rodiče, prarodiče), kteří bydlí ve stejném okrese, nejsou možné, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb, o zabezpečení jejich nutné péče nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad.

Cestování mimo okres a hlavní město Prahu:

 • Při cestách mimo obec bydliště je třeba potvrzení zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. V potvrzení zaměstnavatel uvede místo výkonu zaměstnání a místo pobytu zaměstnance. Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz a podobně, pokud je z nich jasné, že potřebujete cestovat do jiného okresu.
 • Při cestách mimo obec například k lékaři či na úřady stačí zaškrtnutý formulář nebo čestné prohlášení, kde bude uvedeno místo, čas a cíl cesty. Stále však musí jít o cestu, která skutečně spadá do povolených výjimek. Dobré je mít i potvrzení, které dokazuje nezbytnost cesty (například žádanku od lékaře na vyšetření, pozvánku na úřad apod.).
 • Nákupy mimo okres bydliště nejsou možné. Nakupovat lze pouze v rámci okresu. Na nákupy se může cestovat pouze v nezbytném počtu osob.
 • Je možné pobývat na vlastní chatě, chalupě či jiné rekreační nemovitosti mimo okres trvalého pobytu nebo bydliště, pokud tam občan bude v den účinnosti nového omezení. Pak se bude považovat za jeho bydliště. Je tedy nutné na této rekreační nemovitosti nepřetržitě po celou dobu platnosti tohoto opatření. Vláda doporučuje takový pobyt dokládat listem vlastnictví nebo jiným vhodným způsobem.
 • Pokud lidé pravidelně pobývají na dvou či více míst, musí si vybrat jedno z nich, kde chcete po dobu tří týdnu pobývat. To platí například i pro partnery, kteří žijí na dvou místech a jen občas spolu.
 • Pro rozvedené rodiče, kteří mají děti ve střídavé péči a pravidelně si je předávají, platí výjimka ze zákazu pohybu pro zajištění péče o děti. Doporučeno je mít s sebou rozhodnutím příslušného orgánu o střídavé péči.
 • Návštěvu rodičů za účelem obstarání životních potřeb, (nákupy, lékař apod.) je možné prokázat čestným prohlášením.
 • Pokud chce někdo dát děti na hlídání prarodičům, kteří bydlí v jiném okresu, je to možné, ale mělo by se jednat o pobyt dětí po celou dobu trvání tohoto opatření. Kontakt dětí a prarodičů (riziková skupina) se nedoporučuje.
 • Pobyt v přírodě je možný jen na území vlastní obce. Není tedy možné uskutečnit výlet v rámci celého okresu.

Sankce a kontrola dodržování omezení:

 • Za porušení je sankce až 20 tisíc korun.
 • Intenzívní namátkové kontroly budou probíhat na území celé ČR. Policie využije všech svých kapacit. Kontroly budou i ve vlacích a autobusech.
 • Omezení se vztahují na všechny občany, tedy i na očkované či na lidi, kteří prodělali covid-19.
 • Výjimka platí například pro účast na pohřbu či na hromadné akci povolené ministerstvem zdravotnictví (např. významná sportovní utkání).
 • Účast na svatbě nebo prohlášení registrovaného partnerství je možná jen v rámci okresu.
 • Provozovatelé hřišť by měli zajistit jejich uzavření, je-li to možné.

 

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze