Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoŠkolství

Vysoké školy v Praze by měly více spolupracovat s firmami

Jaké jsou priority hlavního města Prahy do roku 2030 v oblasti inovačního prostředí, podpory chytrého byznysu a vzdělávání? S čím pomáhá program – Asistenční vouchery? O tom se v rozhovoru rozpovídal ředitel Pražského inovačního institutu a bývalý inovační manažer Tomáš Lapáček.

V České republice mají inovační centra mimo Prahu poměrně velký úspěch. „Určitě si všichni vybaví Jihomoravské inovační centrum, brněnský inovační Hub, Moravskoslezské inovační centrum v Ostravě.“  Právě ty jsou podle Lapáčka velkým vzorem pro ten Pražský. Přesto nejvíce úspěšné jsou v oblasti inovací Skandinávské země. „Města jako Oslo, Stockholm, Helsinky a přirozená západní centra jako Londýn, Paříž, Amsterdam, kde samozřejmě i objemy financí jsou řádově několikanásobně vyšší,“ řekl.

Praha si podle Lapáčka stojí velice dobře. „V rámci základních předpokladů investice do vědy a výzkumu jsou v Praze primárně z veřejných zdrojů,“ popisuje. To by chtěl doplnit o firmy, které by motivovali do sofistikovanějších způsobů, fungování a aby do produktů více investovaly. „Teprve v posledních dvou, třech letech se dějí aktivity, které jsou kroky správným směrem. Třeba založení Pražského inovačního institutu,“ dodal.

Asistenční vouchery podporují kulturu, vědu i výzkum

V rámci tříletého projektu spravuje Pražský inovační institut program – Asistenční vouchery. „Je to podpora domén specializací podle stávající inovační strategie. To jsou primárně kreativní odvětví, umělá inteligence, vesmírné technologie a výzkum. To, co nás samozřejmě zajímá je, jak z těchto specifických oborů vytvářet komplexnější projekty, které mohou být užitečné nejenom pro byznys,“ uvedl ředitel. Velký potenciál vidí v Praze i v kultuře, protože hlavní město je přirozené kulturní centrum. Asistence tak pomáhá inovativním projektům na svět. „Je tam celá plejáda oblastí, kterým se věnujeme,“ dodal.

Vouchery jsou součástí tříletého dotačního programu Prague Smart Accelerator. „Projekt teď dobíhá. Na asistenční program bylo vyčleněno 12 milionů korun celkově. To znamená, že bude vytvořený ještě jeden běh podpořených projektů. Měli jsme štěstí, že vlastně pro toto období byla vyjednána podpora v poměru, 85 % hrazených z evropských zdrojů s 15 % spoluúčastí hlaního města Prahy, což se nám podařilo díky Ministerstvu průmyslu, obchodu a školství vyjednat i pro další období. Takže program Smart Accelerator bude pokračovat až dalších 5 let za stejných podmínek, což je skvělá zpráva,“ popsal Lapáček.

V Praze je v po inovační stránce hodně nedostatků

Nedostatků je v hlavním městě podle ředitele Institutu dost. Přesto se na všechno snaží koukat pozitivně. „Snažíme se vyvarovat negativní konotaci, kterou jsme tady prožívali dlouhé roky… Praha je hodně frekventované město. Projevuje se to už v tom fyzickém území, kdy máme 57 městských částí. To znamená, že způsob správy města je extrémně roztříštěný,“ uvedl a dodal, že i tak je potenciál v městě obrovský. Musí se jen nastartovat větší spolupráce mezi vysokými školami a firmami. „Tam nejsou žádné programy, které by firmám pomáhaly systematicky pracovat se studenty, nějakým způsobem je zaměstnávat nebo jim nabízet stáže. Stejně tak na straně vysokých škol zatím nejsou ještě systémy vnímající potřeby trhu a trendy vývoje tak, aby nabízely programy vzdělávací, které připraví absolventy na budoucí potřeby, který trh práce bude generovat,“ uzavřel Lapáček.

Foto a zdroj: Rádio ZET

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
491
IT
354
Dotace a Finance
1342
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze