Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Školství

  ZŠ Petříkov: příklad spolupráce

  MAS Sdružení růže z jihočeského kraje pomáhala s přestavbou školy

  Na jihu Čech, nedaleko Trhových Svin leží malá vesnička Petříkov, která má necelých 300 obyvatel. V minulosti se zde nacházela tzv. jednotřídní základní škola, kterou navštěvovalo pouze osm dětí. Zájem o tuto školu však stále rostl a prostory školy začaly být nevyhovující, obzvláště z kapacitního hlediska. Situaci začala řešit místní akční skupina Sdružení růže. Díky ní se škola rozšířila o moderní jazykovou učebnu a další prostory v patře budovy.

  Základní škola Petříkov neprošla do roku 2018 žádnou větší rekonstrukcí. Dělaly se pouze malé stavební úpravy, ale stav stále nebyl vyhovující. V roce 2018 se vedení školy spolu s obcí jakožto zřizovatelem rozhodlo pro její přestavbu. Se získáním finančních prostředků pomohla místní akční skupina Sdružení růže, která spadá pod celorepublikovou Národní síť Místních akčních skupin. „Místní akční skupiny obecně pomáhají s rozvojem vzdělávání v území. Proto bylo jasné, že s rekonstrukcí místní základní školy pomůžeme. Pomohli jsme obci získat finanční prostředky, aby mohla být tak dlouho potřebná přestavba budovy zahájena,“ uvedla RNDr. Zuzana Guthová, manažerka MAS Sdružení růže.

  Žádná procházka růžovým sadem

  Začátky nejsou mnohdy jednoduché a u přestaveb to platí dvojnásob. V době naplánovaného zahájení rekonstrukce školy se navíc celá republika potýkala s nedostatkem stavebního materiálu. I když zřizovatel a vedení školy naplánovali práci na letní prázdniny, reálně začala až na konci července. V průběhu srpna se objevovaly další problémy. „Jelikož je budova přes sedmdesát let stará, musely se provádět i další práce, se kterými jsme dopředu nepočítali,“ vysvětluje starosta obce Petříkov Luděk Bína. Vše se muselo řešit za pochodu a tyto nepříjemnosti si vyžádaly nemalé přispění z rozpočtu obce Petříkov. „Byl to velmi zvláštní pocit, vejít v přípravném týdnu do školy, otevřít dveře, stát na chodbě nebo na záchodech a vidět u toho nebe, protože stropy byly stržené,“ vzpomíná ředitel školy Václav Tröstl.

  Komunita funguje

  Stavební práce se bohužel kvůli okolnostem zpomalily a bylo jasné, že žáci na začátku září do lavic neusednou. Obec však zajistila k výuce náhradní prostory v obecním sále, myslivci a rybáři pak zapůjčili škole své spolkové prostory, které byly vhodné k vydávání obědů místo školní jídelny.

  Podmínky byly podle ředitele opravdu provizorní a všichni se těšili na návrat zpět do zbrusu nové školy. Vše se povedlo a podle plánu přibyla jazyková učebna a další prostory v patře, které nyní žákům poskytují dříve nepoznaný prostorový komfort. ZŠ Petříkov není podle jejího ředitele Václava Tröstla alternativní školou, přesto je její fungování založené na rozvoji klíčových kompetencí, individuálním přístupu a respektu k žákům.

  Konec dobrý všechno dobré

  Nyní školu navštěvuje 33 dětí, panuje zde pohoda a rodinná atmosféra. Přibyly třídy, díky kterým mohou pedagogové vyučovat v malých skupinách, kde se všichni dobře znají. Žáci k sobě mají blíže a učitelé mohou s dětmi pracovat individuálně, nejen v celém kolektivu. O petříkovskou školu je velký zájem. „Naše škola zůstane i nadále malotřídní, o velkém navyšování kapacity rozhodně neuvažujeme,“ říká Václav Tröstl. Místní obyvatelé jsou za zrekonstruovanou školu velmi rádi. „Je vidět, že naše škola prosperuje a má výborné podmínky pro vzdělávání, moderní vybavení, kvalifikované pedagogy a nyní i krásný vzdušný prostor pro výuku,“ dodává Luděk Bína.

  MAS Sdružení růže působí v Jihočeském kraji. Patřila k hlavním aktérům rekonstrukce Základní školy v Petříkově. Další prostředky škola získala ze sponzorských darů, velkou část výdajů pokryla samotná obec Petříkov. Konečné náklady na rekonstrukci se vyšplhaly téměř ke 3 milionům korun.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  255
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze