SMOČR podporuje odpor obcí proti rušení osobní vlakové dopravy ve Středočeském kraji

Publikováno: 25. 8. 2021Cca 2.5 min četbyKategorie: Kraje, Středočeský kraj
SDÍLET

Na Svaz měst a obcí se obrátily obce na několika tratích ve Středočeském kraji, na kterých se vedení kraje rozhodlo ukončit objednávky osobní vlakové dopravy. Svaz obce v jejich úsilí o zachování vlakové dopravy na těchto tratích podpořil, varoval před snížením dopravní dostupnosti obcí, před dalšími náklady a negativními dopady náhradní autobusové dopravy i hrozbou úplného zrušení tratí.
Svaz se vyjádřil dopisy adresovanými vedení Středočeského kraje k záměru zrušení objednávky osobní vlakové dopravy na trati Křinec – Městec Králové a na trati nad Rožmitál pod Třemšínem – Březnice. V případě trati do Křince se zástupce Svazu zúčastnil i osobního jednání se zástupci dotčených obcí, vedení kraje a IDSK ve Svídnici.
Z dopisu předsedy SMO ČR Františka Lukla: „Jsme si vědomi složité ekonomické situaci v hromadné dopravě způsobené epidemií. Udržení stávající dopravní dostupnosti obcí by však mělo být pro kraje nadále prioritou. Ačkoliv došlo během epidemie k dočasnému snížení mobility, cestující se s návratem do normálu znovu vracejí, musí mít však kam. Varujeme před krátkodobými škrty, které by mohly vést k negativním dlouhodobým změnám. Snížení či úplné zrušení objednávky na tratích je předzvěstí nenávratného zrušení těchto tratí. Právě na předmětné trati bylo přitom podle našich informací v minulých letech realizováno několik investic Správy železnic a v návaznosti na ně i samotných obcí. Nahrazení vlakové dopravy autobusovou je pak jen částečným řešením. Intenzivní autobusová doprava s sebou nese oproti vlakové dopravě řadu negativních externalit, ať už jde o emise, hluk či bezpečnost v obcích.“
Svaz měst a obcí také opakovaně apeloval na ministra dopravy, aby vláda poskytla dopravcům alespoň částečné kompenzace ztrát způsobených pandemií, k čemuž však bohužel do dnešního dne nedošlo.

Zdroj: Svaz měst a obcí ČR

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější