Středočeští radní schválili omezení lokálek

Publikováno: 30. 7. 2021Cca 1.6 min četbyKategorie: Kraje, Středočeský kraj
SDÍLET

Radní Středočeského kraje schválili záměr zastavit nebo výrazně omezit na celkem 12 regionálních tratích provoz. Místo zrušených vlaků mají jezdit autobusy. Kraj od tohoto kroku očekává úsporu 52 milionů korun ročně. K omezení dojde od prosince letošního roku s novým jízdním řádem.
O verdiktu radních informoval kraj v tiskové zprávě. Radní pro dopravu Petr Borecký (STAN) dostal za úkol projednat záměr s představiteli obcí. Proti rušení provozu již vznikla petice.
„Železniční tratě vznikly na přelomu 19. a 20. století, dnes je ale doba jiná. Autobus vyjde objednatele veřejné přepravy levněji, na rozdíl od vlaku sveze lidi rychleji a může zajet až do centra obce,“ říká radní pro veřejnou mobilitu Petr Borecký (STAN), který analýzu málo využívaných lokálních tratí radním předložil.
Podle Boreckého kraj platí za kilometr jízdy vlaku na lokálkách 95-135 korun, zatímco za autobus 40-50 korun. Podle něj navíc se zaváděním ETCS a obměně vozového parku ještě u železnice náklady porostou. „Takže autobus bude dvakrát levnější a někde by bylo dokonce levnější cestování vozit cestující taxíkem,“ dodal. Podle něho rozhodli o způsobu dopravy cestující svým nezájmem o tento druh dopravy.
Kraj již dříve uvedl, že vybíral tratě především podle počtu cestujících a ruší ty nejméně vytížené.
Zdroj: Portál Zdopravy.cz

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější