Teplo pro Zlín zdraží jen minimálně

Publikováno: 6. 12. 2021Cca 2 min četbyKategorie: Energetika, Kraje, Obory, Zlínský kraj
SDÍLET

Teplárně Zlín ze skupiny Sev.en Energy se podařilo udržet dostupnou cenu tepla. Do konečné ceny totiž nepromítne celé navýšení cen tzv. emisních povolenek, které meziročně zdražily o více než sto procent. Přestože teplo z jiných zdrojů oproti loňskému roku zdražilo i několikanásobně, centrální zásobování teplem z Teplárny Zlín zůstává pro odběratele i přes nutné minimální navýšení ceny dál výhodné. Díky maximálnímu využívání biomasy při výrobě a významným investicím do ekologizace je provoz ve Zlíně také šetrný k životnímu prostředí.

Nutné navýšení ceny tepla o zhruba pětinu oproti roku 2021 je způsobeno zejména vysokou cenou emisních povolenek. Jejich smyslem má být bojovat s globálním oteplováním a zlínská teplárna je musí povinně nakupovat. Povolenka v minulých dnech překonala rekordní cenu 80 EUR za tunu vypouštěného oxidu uhličitého (přes 2.000 Kč), což představuje více než stoprocentní nárůst oproti minulému roku. V předchozích letech se cena povolenky dokonce pohybovala kolem pouhých 5 EUR/tunu (130 Kč).

„Stejně jako další dodavatelé je proto i naše zlínská teplárna nucena přistoupit k meziročnímu zvýšení předběžných cen tepelné energie. S ohledem na už tak napjaté rodinné rozpočty našich zákazníků jsme se ale rozhodli nezohlednit celý nárůst našich nutných nákladů, a tedy plně neúčtovat ani zmíněný nárůst cen povolenek,“ vysvětluje jednatel společnosti Milan Prajzler. Zvýšení cen ostatních vstupů se teplárně daří dlouhodobě kompenzovat zejména díky ostatním aktivitám v rámci skupiny Sev.en Energy.

Zdroj: TZ město Zlín

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější