Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceMístní rozvojTiskové zprávy

  Bartoš představil na zasedání vlády v Jeseníku podporu pro malé obce a města za téměř 2,5 miliardy korun

  Image

  Vláda na svém výjezdním zasedání v Jeseníku schválila změny v programu Podpora rozvoje regionů 2019+. Ještě více zvýhodní žadatele z hospodářsky a sociálně ohrožených území a projekty ze strukturálně postižených regionů. Ministerstvo pro místní rozvoj také vládě představilo detailní zprávu o stavu a další podpoře těchto území.

  MMR po schválení změn v programu Podpora rozvoje regionů 2019+ vyhlásí v příštím týdnu výzvu s částkou 2,39 mld. korun. Zvýhodněné budou žádosti malých obcí a měst z hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ). Vláda o tom jednala na svém výjezdním zasedání v Jeseníku. „Pro mě jakožto ministra pro místní rozvoj jsou tyto cesty o to důležitější, rozhodně ale nejsou ničím mimořádným. Do regionů jezdím pravidelně, ne proto, že je to příležitost nechat se vyfotit u pěkné, opravené budovy nebo jiného projektu, ale proto, že to považuji za významnou součást mé práce,“ prohlásil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

  MMR vládě předložilo detailní popis situace v zaostávajících a strukturálně postižených regionech v ČR i aktuální a plánované nástroje, které mají snižovat rozdíly mezi oblastmi. Resort také vládě představil program Agentury pro sociální začleňování, která pod novým vedením letos a v příštím roce podpoří hlavně vyloučené lokality ve více než 40 městech a obcích. Na rozvoji regionů se podílí především poradenstvím v oblastech bydlení, vzdělávání, dluhů, bezpečnosti a prevence kriminality.

  Na podzim MMR plánuje vyhlásit výzvy v novém programu Podpora rozvoje regionů 24+. Cílem je pomoci zejména obcím s omezeným rozpočtem. Resort nabídne celkem 4 miliardy korun, které bude možné využít například na obnovu místních komunikací, veřejných budov, sportovišť nebo na přípravu chytrých řešení a projektové dokumentace.

  Na jednání vlády navázalo nejdříve setkání se zástupci Olomouckého a Moravskoslezského kraje a později i se starostkami a starosty obcí na Jesenicku. „Věřím, že podpora hospodářsky a sociálně ohrožených území není čistě jen o penězích. Klíčové je pro jejich rozvoj také fungování místní samosprávy a vzájemná důvěra a komunikace lídrů a institucí, i proto jsme dnes s vládními kolegy tady v Jeseníku,“ uvedl Bartoš na úvod.

  V rámci Politiky soudržnosti získaly v minulém období projekty z Jesenicka více než dvě miliardy korun ze státního rozpočtu a evropských fondů. MMR se snaží tuto podporu lépe nastavit a vyhodnotit také díky terénnímu mapování infrastruktury malých obcí.

  Jak vypadá dobrý příklad obecní bytové praxe se ministr Bartoš přijel už v úterý podívat do Hanušovic na Šumpersku. Pod záštitou města tam vznikne nová obytná čtvrť H-blok. Dostupné bydlení nabídne hlavně mladým lidem, rodinám nebo seniorům. Mít kde důstojně bydlet je vedle pracovního uplatnění jednou z hlavních podmínek, aby z regionů neodcházeli mladí lidé. Na bytovou výstavbu hlavně obcí Státní fond podpory investic, který spadá pod MMR, připravil 800 milionů korun v programu Nájemní bydlení. Na něj by měl navázat více než desetinásobek této částky z národních a evropských zdrojů.

  Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze