Přesně 1200 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři v jižních Čechách. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Jihočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo 28 institucí ve městech i v menších obcích.
Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěly hned dvě knihovny v Úsilném a Třeběticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Protivíně a v Českém Krumlově. Zvláštní cena putuje do Boršova nad Vltavou. Dohromady si knihovny rozdělí odměny v celkové výši 40 000 korun.
Premiantem ve velikostní kategorii měst nad 5000 obyvatel se stal Český Krumlov, kam čtenáři přinesli 56 telefonů. V kategorii obcí 500 – 5000 obyvatel se dařilo Městské knihovně Protivín, v níž se sesbíralo 140 starých mobilních přístrojů. Mezi obcemi do 500 obyvatel se na první příčce umístily hned dvě obecní knihovny – v Úsilném a Třeběticích, kam čtenáři shodně přinesli 104 starých telefonů.
„Vítězství nás moc potěšilo, veškeré úsilí jsme napnuli k závěru sběru, obvolávali jsme známé, ti pak zase své známé, chtěli jsme mít co nejlepší výsledek,“ popsala Ivana Marešová, knihovnice z Obecní knihovny Úsilné.
Akce v Jihočeském kraji proběhla už čtyřikrát. „Hlavním cílem je upozornit na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí odhazuje nesprávně do směsného komunálního odpadu. Celkově už čtenáři v knihovnách našeho regionu shromáždili takřka pět tisíc starých telefonů,“ sdělil František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast životního prostředí.
Vysbírané mobilní telefony putují k odborné recyklaci, díky níž se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. „V českých domácnostech jsou stále podle hrubých odhadů miliony nefunkčních přístrojů, lidé si je často schovávají „na horší časy“, ale už je nikdy nepoužijí. Čtenáři nám mimo jiné přinesli mobily, které se už čtvrtstoletí nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení i více než týden, což se v současnosti jeví jako sci-fi,“ upřesnil Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Jihočeský kraj.
Knihovny pomohly k odměně také Přírodovědnému muzeu Semenec v Týnu nad Vltavou. Z každého vysbíraného telefonu poputuje na podporu této osvětové instituce 10 korun, muzeum tedy obdrží celkem 12 000 korun.
Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih, reprezentativních publikací a volných vstupenek získají i čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Seznam výherců je zveřejněn na stránkách www.odlozmobil.cz.
Foto a Zdroj: Jihočeský kraj