Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

PrávoTiskové zprávy

Dostálová: Senátoři vrátí nový stavební zákon do sněmovny, budeme znovu hledat podporu u poslanců

Senát vrátí nový stavební zákon do sněmovny. „Věřím, že v dolní komoře znovu najdeme podporu, abychom nový stavební zákon definitivně schválili a mohl jít k podpisu prezidenta. V tom případě by byl platný od začátku příštího roku a postupně začal vstupovat v účinnost,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. I s opozicí se na většině principů nového zákona totiž shodujeme, neschválit nový zákon by ministryně považovala za promarněnou šanci a hazard s budoucností země.

„Pokud Piráti chtějí další čtyři roky na vytvoření nového zákona, dostali bychom se opět do stavu, kdy by se měl schvalovat před volbami. A pak bychom opět zjistili, že vytvořit stavební zákon, který by vyhověl všem, prostě není možné. Ve stavebním právu se setkává obrovské množství zájmů, z nichž velká část je protichůdná. My už si ale další čtyři roky stavební agónie, kdy nám budou z nerealizovaných projektů kvůli politikaření utíkat miliardy, prostě nemůžeme dovolit,“ dodala Klára Dostálová.

O podpoře nového stavebního zákona ministryně opět jedná i s KSČM. Ta si potřebu rekodifikace velmi dobře uvědomuje, vadil jí ale pozměňovací návrh, který u bytů odstranil povinnost denního osvětlení a přirozeného větrání. Ministerstvo pro místní rozvoj s tímto pozměňovacím návrhem nesouhlasilo, proto společně hledají řešení, jak tyto parametry legislativně zachovat.

Klíčové je dodržování lhůt a nezávislost úředníků

„Bohužel se nám nepodařilo senátory přesvědčit, že jedině profesionální státní stavební správa konečně zajistí dodržování lhůt a nezávislost úředníků stavebních úřadů. Nezávislost úředníků je přitom klíčová i pro odstranění tzv. systémové podjatosti, která aktuálně komplikuje velké stavby typu Pražského okruhu nebo metra D. Jiný recept ale nikdo nenabízí,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Senátoři zejména odmítají, aby stavební úřady přešly pod stát. Podstata řady současných problémů stavebního práva je ale právě v tom, že úředník placený obcí není dostatečně nezávislý na politickém vedení. Profesionální státní stavební správa zároveň díky zastupitelnosti úředníků zajistí dodržování lhůt. „Budu i nadále zákonodárce přesvědčovat o tom, proč je třeba schválit nový stavební zákon tak, jak jsme jej připravili. Rekodifikace stavebního práva je velmi důležitá pro budoucnost naší země a my si nemůžeme dovolit další čtyři roky stavební agónie,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Systémová podjatost paralyzuje významné dopravní stavby 

Systémová podjatost naposledy způsobila velké problémy u dostavby Pražského okruhu, kdy o odvolání proti územnímu rozhodnutí bude muset rozhodovat Jihočeský kraj. Aktuálně může podobná situace nastat i u projektu výstavby metra D.
Přestože jsem se snažila trpělivě a poctivě vysvětlovat všechny přínosy přechodu úředníků stavebních úřadů pod stát, senátoři argumenty neakceptovali. Všichni přitom vidí na konkrétních příkladech, že námitky systémové podjatosti běžně zdržují o měsíce nejen velké infrastrukturní stavby, ale prodlužují i povolení běžných bytových domů. Je to zkrátka neoddiskutovatelný problém, který často dobře slouží zejména odpůrcům staveb a dává jim do rukou nástroj pro obstrukce,“ dodala ministryně Dostálová.

Po odpolitizování stavebních úřadů přitom volá i veřejnost. Téměř 80 procent oslovených respondentů chce, aby úředníci stavebních úřadů byli na politickém vedení nezávislí. Vyplývá to z průzkumu, který si MMR udělalo prostřednictvím online aplikace Instant Research společnosti Ipsos.

Nikomu žádné kompetence nebereme 

Občanovi je totiž úplně jedno, jestli stavební řízení vede úředník placený státem, nebo úředník placený obcí. Jemu jde hlavně o to, aby si stavební povolení vyřídil rychle, nezávisle a předvídatelně. A kromě toho malí i velcí stavebníci potvrzují, že současné uspořádání prostě nefunguje. „Kdyby systém fungoval, nedostávala bych denně zoufalé dopisy od těch, kteří stavební povolení pro rodinný domek vyřizují roky. Povolit bytový dům v Praze by netrvalo v průměru déle než pět let a povolit dálnici více než 13 letStavebník dnes musí shánět desítky razítek od různých úřadů, pro Pražský okruh jich bylo potřeba 250. Naším cílem je, aby toto spíše technické řízení o povolení staveb do budoucna řešil stát, a naopak v územním plánování byla ještě více posilněna práva obcí,“ upřesňuje Dostálová.

Do roka!

Nový stavební zákon chce všechny procesy povolování staveb dát pod jednu střechu tak, aby je koordinoval stavební úřad. Ten byl k tomu i historicky určen. Místo 20 typů řízení bude jenom jedno, samozřejmě s možností odvolání a přezkumu. Všechny tyto procesy a úkony budou muset úřady stihnout v jasně stanovených lhůtách. Díky tomu bude malý i velký investor do roka vědět, zda může stavět, či nikoliv. A to včetně odvolání a přezkumu. U menších, jednoduchých a bezproblémových staveb typu rodinného domku je v zákoně institut zrychleného řízení, kde vydání povolení může být prvním úkonem už za 30 dnů.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
491
IT
354
Dotace a Finance
1342
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze