Obyvatelé regionu Jičínska mají nově možnost bez dlouhého dojíždění využít vyšetření, které rozpozná hustotu kostní tkáně a tím i riziko nežádoucích zlomenin. Jičínská nemocnice po několikaměsíčních přípravách otevírá možnost vyšetření pro všechny indikované pacienty. Lidí, kteří mají doporučení od lékaře podstoupit denzitometrické vyšetření, přibývá již od loňska, kdy byl spuštěn populační program časného záchytu osteoporózy v ČR.
„Příjemně jsem si odpočinula, je to nenáročné vyšetření, které trvalo asi tak dvacet minut. Obě sestřičky i lékařka byly velmi příjemné,“ ohodnotila průběh denzitometrického vyšetření jedna z prvních vyšetřovaných pacientek. Vyšetření denzitometrem je pro pacienty nenáročné. Provádí se v leže na lůžku pod přístrojem, který skenuje jednotlivé části těla. Obvykle se hustota kostí zjišťuje v bederní páteři, kyčlích a příp. předloktí. Denzitometr funguje na principu velmi slabého rentgenového záření. Počítač v zápětí vyhodnotí výsledky měření.
„Při normální denzitě stačí vyšetření opakovat za 5 let, pokud zjistíme sníženou hustotu kostní tkáně ve stádiu osteopenie, stanovíme pacientovi termín dalšího vyšetření v závislosti na naměřených hodnotách. Při vážnějších nálezech pak pacienta odesíláme do osteocentra v Hradci Králové nebo Mladé Boleslavi,“ vysvětluje ordinující lékařka jičínské denzitometrie MUDr. Paulína Báliková.
Indikaci k vyšetření na denzitometrii může předepsat praktický lékař či gynekolog. Doporučení k vyšetření se stanoví obvykle na základě vyplnění tzv. FRAX dotazníku, který zjišťuje možná rizika vzniku osteoporózy na základě pohlaví, věku, životního stylu a zdravotního stavu.
U žen je vyplnění dotazníku součástí preventivní prohlídky rok po menopauze a pak každé dva roky až do 59 let. Od 60 let už mají na vyšetření denzitometrem nárok automaticky, bez vyplňování dotazníku. Muži by měli v rámci prevence vyplňovat dotazník FRAX mezi 65 a 69 lety. Ve věku nad 70 let už si mohou u svého praktického lékaře nárokovat přímo žádanku na denzitometrii.
„Jako prevence vzniku osteoporózy se obecně doporučuje dostatek pohybu, zdravý životní styl a také denní příjem 1,5 g až 2 g vápníku a vitamín D,“ doplňuje MUDr. Báliková.
Vyšetření na denzitometru je v případě nálezu nižší hustoty kostní tkáně vhodné doplnit laboratorním vyšetřením, které zjišťuje hladinu vápníku, vitamínu D a dalších minerálů v těle.
Denzitometrická ambulance se nachází v areálu jičínské nemocnice, v pavilonu E. Ordinační doba: pondělí až pátek, 8:00 – 14:00 hodin, tel. pro objednání: 493 582 270
Foto a Zdroj: Královéhradecký kraj