Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojTiskové zprávy

Jihomoravský kraj obnoví S-centrum v Hodoníně

Image

První polovina roku 2026 – odhad začátku provozu v tornádem poničeném S-centru, které projde celkovou rekonstrukcí a modernizací. Jihomoravský kraj dnes s vybraným zhotovitelem – sdružením firem VW Wachal a Yucon CZ – podepsal smlouvu na zhotovení stavby. Práce na rekonstrukci a modernizaci zařízení začnou v červenci.

„Původní odhad zakázky byl 475 milionů Kč, nakonec jsme ale vysoutěžili za nižší cenu, a to zhruba o 20 %. Počítáme s tím, že až 60 % nákladů pokryje dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj, takže pro nás bude finanční zátěž podstatně snesitelnější, než jsme si mysleli na začátku. Smlouva sjednává cenu na přibližně 326 milionů Kč bez DPH,“ říká radní pro oblast investic Vladimír Šmerda. Záměr využije metodu BIM – informační a komplexní modelování budovy při výstavbě, která pomůže udržet přehled o stavu stavby a tím pádem lépe průběžně vyhodnotit potřebu případných změn na základě aktuálních dat. „Těší nás, že jsme v soutěži uspěli, obzvlášť u takto významného objektu. Věříme, že s výsledkem budou spokojeni hlavně klienti domova, kterým se budeme snažit vytvořit opravdu poctivě co nejpřívětivější a funkční zázemí,“ dodává za zhotovitelskou firmu VW Wachal předseda představenstva Ondřej Wachal.

Domov po obnově nabídne lůžka pro 120 klientů, moderní a bezbariérové zázemí, špičkové vybavení a potřebné sociální služby. Díky modernizaci se po otevření výrazně sníží náklady na provoz a zvýší bezpečnost. S vysokou mírou podpory se počítá na 86 pokojích, dvoulůžkových bude celkem 34, jednolůžkových 42. Pro odlehčovací službu budou vyčleněny 4 jednolůžkové pokoje, pro klienty v paliativní péči 1 jednolůžkový pokoj stejně jako pro klienty v karanténě. V plánu jsou 2 bariatrické pokoje se dvěma lůžky a 2 nadstandardní jednolůžkové pokoje. „Nové S-centrum by mělo splňovat ty nejvyšší standardy domova se zvláštním režimem. Přestože podporujeme velmi aktivně i v rámci dotačních programů neformální pečující a terénní péči tak, aby lidé mohli závěr života trávit doma, se svými nejbližšími, ne vždy je takový scénář možný. Pak je samozřejmě skvělé, pokud můžeme nabídnout vysokou úroveň péče v našich zařízeních,“ připojuje Jana Holomčík Leitnerová, radní pro oblast rodinné a sociální politiky.

„Otevírat bychom chtěli v první polovině roku 2026. Zhotovitel má teď 18 měsíců na dokončení, ale počítáme s tím, že se pak objekt ještě bude muset vybavit. Já osobně hlavně doufám, že S-centrum společně se Sanatoriem Pálava přispěje ke zvýšení úrovně péče o těžce nemocné v kraji. Jde o velké projekty, které jsou důkazem toho, že věci chceme dělat pořádně,“ dodává Jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Foto a Zdroj: Jihomoravský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze