Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Komunikace s občanyTiskové zprávyŽivotní prostředí

Kampaň Prahy: Na Nový rok platí zákaz používání pyrotechniky v částech metropole

Image

Na většině míst v centru Prahy, například na náplavkách i v parcích, a dále v blízkosti nemocnic a sociálních zařízení, platí podle vyhlášky z roku 2020 zákaz používání pyrotechnických výrobků. Toto opatření je v platnosti i pro dny jako jsou Silvestr a Nový rok. Hlavní město proto v aktuální kampani apeluje na obyvatele, aby se v těchto dnech vyvarovali používání rachejtlí.

Vyhláška, která upravuje používání pyrotechniky na území metropole, byla přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů.

Hlavní město ji nyní znovu připomíná všem Pražanům i návštěvníkům metropole s využitím informačních cedulí umístěných v parcích a na náplavkách, a především pak širokou kampaní, kterou je v současnosti možné vidět v ulicích na tzv. CLV nosičích, ve vozech městské hromadné dopravy, ale veřejnost se s ní setká i prostřednictvím různých médií, například rozhlasových spotů.

Pro komunikaci tak Praha využívá všechny možnosti, které má k dispozici, aby oslovila co nejširší cílovou skupinu a omezila tak odpalování pyrotechniky v zakázaných oblastech.

S ohledem na to, že se do Prahy po pandemii koronaviru znovu ve velkém vrací zahraniční turisté a zvýšený je zde i počet lidí z Ukrajiny, kteří utekli před válkou, zaměřil se Magistrát hl. m. Prahy na posílení komunikace i v dalších jazycích. Kromě české verze informačního plakátu tak vznikla i anglická a ukrajinská mutace.

Praha při komunikaci zákazu odpalování také požádala o součinnost řadu dalších institucí. Především se jednalo o všechny městské části v čele s Prahou 1, které se vyhláška týká nejvíce, dále organizace Prague City Tourism a CzechTourism, Asociaci hotelů a restaurací, Asociaci cestovních kanceláří ČR nebo Oddělení národnostních menšin a cizinců Magistrátu hl. m. Prahy či Lesy hl. m. Prahy.

Vyhláška o zákazu používání pyrotechniky platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice. Omezení se nicméně nevztahuje na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice. Konkrétně platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích a jejich okolí (včetně ostrovů), a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením.

Dále platí tento zákaz na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech apod., na zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to i ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady hlavního města Prahy, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. Na stránkách praha.eu je také k dispozici interaktivní mapa, která poskytuje až na úrovni ulic možnost zjistit, kde platí tento zákaz. Pokud jde o tzv. lampiony štěstí, jejich vypouštění je zakázáno na celém území hlavního města Prahy.

Na dodržování vyhlášky bude v ulicích hlavního města dohlížet Městská policie hl. m. Prahy i Policie ČR. Za porušení zákazu mohou policisté a strážníci uložit na místě pokutu do výše 10 000 Kč, ve správním řízení je možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do 100 000 Kč.

Foto: Praguest.com
Zdroj: MHMP

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze