Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Komunikace s občanyTiskové zprávyŽivotní prostředí

  Kampaň Prahy: Na Nový rok platí zákaz používání pyrotechniky v částech metropole

  Image

  Na většině míst v centru Prahy, například na náplavkách i v parcích, a dále v blízkosti nemocnic a sociálních zařízení, platí podle vyhlášky z roku 2020 zákaz používání pyrotechnických výrobků. Toto opatření je v platnosti i pro dny jako jsou Silvestr a Nový rok. Hlavní město proto v aktuální kampani apeluje na obyvatele, aby se v těchto dnech vyvarovali používání rachejtlí.

  Vyhláška, která upravuje používání pyrotechniky na území metropole, byla přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů.

  Hlavní město ji nyní znovu připomíná všem Pražanům i návštěvníkům metropole s využitím informačních cedulí umístěných v parcích a na náplavkách, a především pak širokou kampaní, kterou je v současnosti možné vidět v ulicích na tzv. CLV nosičích, ve vozech městské hromadné dopravy, ale veřejnost se s ní setká i prostřednictvím různých médií, například rozhlasových spotů.

  Pro komunikaci tak Praha využívá všechny možnosti, které má k dispozici, aby oslovila co nejširší cílovou skupinu a omezila tak odpalování pyrotechniky v zakázaných oblastech.

  S ohledem na to, že se do Prahy po pandemii koronaviru znovu ve velkém vrací zahraniční turisté a zvýšený je zde i počet lidí z Ukrajiny, kteří utekli před válkou, zaměřil se Magistrát hl. m. Prahy na posílení komunikace i v dalších jazycích. Kromě české verze informačního plakátu tak vznikla i anglická a ukrajinská mutace.

  Praha při komunikaci zákazu odpalování také požádala o součinnost řadu dalších institucí. Především se jednalo o všechny městské části v čele s Prahou 1, které se vyhláška týká nejvíce, dále organizace Prague City Tourism a CzechTourism, Asociaci hotelů a restaurací, Asociaci cestovních kanceláří ČR nebo Oddělení národnostních menšin a cizinců Magistrátu hl. m. Prahy či Lesy hl. m. Prahy.

  Vyhláška o zákazu používání pyrotechniky platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice. Omezení se nicméně nevztahuje na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice. Konkrétně platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích a jejich okolí (včetně ostrovů), a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením.

  Dále platí tento zákaz na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech apod., na zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to i ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady hlavního města Prahy, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. Na stránkách praha.eu je také k dispozici interaktivní mapa, která poskytuje až na úrovni ulic možnost zjistit, kde platí tento zákaz. Pokud jde o tzv. lampiony štěstí, jejich vypouštění je zakázáno na celém území hlavního města Prahy.

  Na dodržování vyhlášky bude v ulicích hlavního města dohlížet Městská policie hl. m. Prahy i Policie ČR. Za porušení zákazu mohou policisté a strážníci uložit na místě pokutu do výše 10 000 Kč, ve správním řízení je možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do 100 000 Kč.

  Foto: Praguest.com
  Zdroj: MHMP

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  255
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze