Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITMístní rozvojTiskové zprávy

Kraj Vysočina nabídne nový modul elektronického Regionálního tržiště

Kraj Vysočina od příštího školního roku spustí Regionální tržiště. Virtuální prostor, kde zemědělci a potravináři s provozovnou na Vysočině budou moci nabídnout své produkty k přímému prodeji školským příspěvkovým organizacím zřizovaným krajem. 

Později bude nabídka rozšířena i pro odběratele z řad příspěvkových organizací odborů sociální péče, zdravotnictví a kultury, ale i pro školní jídelny zřizované městy a obcemi. U všech nabízených potravin bude krajským Odborem životního prostředí a zemědělství kontrolován regionální původ, stejně jako registrace provozovny u Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy, které garantují kvalitu potravin. Tržiště bude sloužit především pro nákupy v režimu zakázek malého rozsahu, výběr dodavatele a soulad se zákonem o zadávání veřejných zakázek bude na zodpovědnosti odběratele. Za nákup a prodej v modulu Regionální tržiště, který bude součástí Nákupního portálu Kraje Vysočina, nebude účtován žádný poplatek ani provize.

Regionálního tržiště zajistí kvalitní, lokální a čerstvé potraviny do školních jídelen a zároveň podpoří naše zemědělce a potravináře zvýšením odbytu jejich produktů vznikem krátkých dodavatelských řetězců. Do budoucna bude možné, aby se mezi odběratele zařadili i další, kromě školních jídelen. Naším cílem je, aby se co největší množství potravin vyprodukovaných na Vysočině zároveň v regionu spotřebovalo,“ sdělil Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí. Podle něj jde současně také o způsob, jak zvýšit povědomí o lokální produkci. „Potraviny s certifikáty Vysočina Regionální produkt a Regionální potravina Kraje Vysočina jsou svou kvalitou srovnatelné nebo i lepší než ty z velkoobchodů,“ doplnil. 

Jedním z dalších záměrů nového projektu je také zvýšení konzumace čerstvých lokálních potravin u dětí. „Inspirovali jsme se v Jihočeském kraji, kde obdobný projekt funguje více než rok a půl a těší se velkému zájmu. Z našeho průzkumu napříč školními stravovacími zařízeními vyplynulo, že už nyní produkty odebírají přímo od zemědělců, například brambory, maso, masné a mléčné výrobky nebo mouku,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala s tím, že prostřednictvím Regionálního tržiště dojde k rozšíření sortimentu výrobků a množství potravin, které by krajské příspěvkové organizace mohly odebírat. 

Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje své regionální a lokální producenty, například na krajských akcích, Zemi živitelce, Mlékárenských dnech v Přibyslavi, Dni zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina, Bramborářských dnech nebo vydáním kuchařky Chytré recepty s vůní Vysočiny. Prostřednictvím těchto aktivit jsou také naplňovány cíle agendy Zdravého kraje.

Foto a Zdroj: Kraj Vysočina

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze