Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITKyberbezpečnostTiskové zprávy

Kraj Vysočina se zúčastnil cvičení CyberEurope2024

Image

Největší celoevropské cvičení v oblasti kybernetické bezpečnosti CyberEurope 2024 se letos soustředilo na energetický sektor a poskytovatele služeb datových center. Právě tuto roli reprezentoval tým Kraje Vysočina, který se cvičení účastnil už podruhé. Skupina byla složená z odborníků na kybernetickou bezpečnost a informační technologie z Oddělení kybernetické bezpečnosti a Odboru informatiky krajského úřadu, z havlíčkobrodské nemocnice, krajských záchranářů a společnosti Aricoma. Desetičlenný tým se dva dny potýkal úlohami zaměřenými na řešení kybernetických bezpečnostních incidentů, a to jak na technické, tak i komunikační, organizační a právní rovině.

Cílem celého cvičení bylo otestovat připravenost energetického sektoru a poskytovatelů služeb datových center při řešení kybernetických bezpečnostních incidentů, které postupně vyústily v celoevropskou kybernetickou krizi. Na národní úrovni se podařilo nasimulovat reálnou krizi včetně zasedání Ústředního krizového štábu.

Vyzkoušeli jsme si celou škálu činností, které je reálně třeba provést při takto rozsáhlých kybernetických útocích. Vedle technických analýz typu reverzního inženýring vzorku počítačového viru náš tým mimo jiné zajišťoval i krizovou komunikaci s vedením naší virtuální organizace, uživateli, zákazníky a s veřejností prostřednictvím médií,“ přiblížil průběh cvičení vedoucí Oddělení kybernetické bezpečnosti Kraje Vysočina Dominik Marek. Podle něj museli v průběhu cvičení jako data center service provider poskytovat služby i kritické infrastruktuře státu a řešili tak i právní aspekty ve vztahu k zákonu o kybernetické bezpečnosti. „Možnosti účastnit se cvičení si nesmírně vážíme, bylo to pro nás velmi obohacující. Rád bych poděkoval sdružení CZ.NIC za výbornou organizaci na národní úrovni,“ dodal Dominik Marek.

Foto a Zdroj: Kraj Vysočina

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze