Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  PrávoTiskové zprávy

  Lidé žádají od poslanců zamítnutí návrhu stavebního zákona

  Poslanci obdrželi od občanů v posledních čtyřech dnech téměř tisíc emailových zpráv s výzvou, aby zastavili nebezpečný návrh stavebního zákona. Téměř dva a půl tisíce občanů zároveň podpořilo výzvu na webu Zastav to. Senát návrh stavebního zákona jednomyslně odmítl a vrátil poslancům. Nejspíš už zítra na poslance čeká jedno z nejdůležitějších hlasování v tomto volebním období. Pokud chtějí zlepšit a zrychlit rozhodování o stavbách, měli by špatný návrh zákona zamítnout a v novém volebním období připravit nový návrh.

  K protestním hlasům profesních a zájmových organizací se přidávají jednotliví občané. Výzvu, kterou na konci minulého týdne spustily nevládní organizace Arnika, Hnutí Duha a Zelený kruh, podpořilo k dnešnímu poledni přes 3000 občanů.

  „Na stole je hodně argumentů pro to, aby poslanci zákon neschválili. Nepovedený návrh nedobrou situaci v oblasti výstavby ještě zhorší,“ uvedla Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.

  Pokud poslanci schválí návrh zákona přes varování odborníků, soudů, Bezpečnostní a informační služby i přes jednohlasné veto v Senátu, bude to jasná zpráva o tom, co si o právech občanů i ochraně veřejných zájmů myslí,” upozorňuje Anna Vinklárková z Arniky.

  Počet odpůrců zákona postupem času narůstá. Proti zákonu se vyjadřují nejen ochránci přírody, ale i stavební inženýři, památkáři, akademici a veřejný ochránce práv. Ostře proti jsou asociace sdružující samosprávy, Svaz města a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Návrh se nelíbí ani České komoře architektů, která přípravu zákona aktivně podporovala. (Odkazy na kritická vyjádření jednotlivých aktérů).

  Proč je zákon nebezpečný?

  • Návrh likviduje systém ochrany veřejných zájmů. O betonování v lesích, v části území národních parků či o záboru a zničení zemědělské půdy bude rozhodovat stavební úřad.
  • Návrh by nevyhnutelně přinesl kolaps vydávání stavebních povolení kvůli přesunu tisíců úředníků a rozpracovaných projektů. Analýza ministerstva vnitra odhaduje délku výluky ve vydávání povolení až na 18 měsíců.
  • Rozsáhlé organizační změny se neobejdou bez miliardových výdajů.
  • Centralizace rozhodování posílí korupční příležitosti. Návrhy Rekonstrukce státu, které by mohly částečně omezit korupci, byly zamítnuty.
  • Lhůty pro rozhodování stavebního úřadu zůstávají nevymahatelné, rozhodování se tak bude nadále protahovat.
  • Zákon byl připraven v rozporu s legislativními pravidly a jeho výsledná podoba může vyhovovat jen několika největším developerským firmám s vlastními týmy právníků.

  Do šíření výzvy se zapojily regionální i celostátně působící organizace zaměřené na ochranu přírody: BrontosaurusDěti ZeměKonopaNesehnutíStop tunelům.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  236
  Energetika
  299
  IT
  179
  Dotace a Finance
  829
  Odpady
  161

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze