Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

PrávoTiskové zprávy

Lidé žádají od poslanců zamítnutí návrhu stavebního zákona

Poslanci obdrželi od občanů v posledních čtyřech dnech téměř tisíc emailových zpráv s výzvou, aby zastavili nebezpečný návrh stavebního zákona. Téměř dva a půl tisíce občanů zároveň podpořilo výzvu na webu Zastav to. Senát návrh stavebního zákona jednomyslně odmítl a vrátil poslancům. Nejspíš už zítra na poslance čeká jedno z nejdůležitějších hlasování v tomto volebním období. Pokud chtějí zlepšit a zrychlit rozhodování o stavbách, měli by špatný návrh zákona zamítnout a v novém volebním období připravit nový návrh.

K protestním hlasům profesních a zájmových organizací se přidávají jednotliví občané. Výzvu, kterou na konci minulého týdne spustily nevládní organizace Arnika, Hnutí Duha a Zelený kruh, podpořilo k dnešnímu poledni přes 3000 občanů.

„Na stole je hodně argumentů pro to, aby poslanci zákon neschválili. Nepovedený návrh nedobrou situaci v oblasti výstavby ještě zhorší,“ uvedla Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.

Pokud poslanci schválí návrh zákona přes varování odborníků, soudů, Bezpečnostní a informační služby i přes jednohlasné veto v Senátu, bude to jasná zpráva o tom, co si o právech občanů i ochraně veřejných zájmů myslí,” upozorňuje Anna Vinklárková z Arniky.

Počet odpůrců zákona postupem času narůstá. Proti zákonu se vyjadřují nejen ochránci přírody, ale i stavební inženýři, památkáři, akademici a veřejný ochránce práv. Ostře proti jsou asociace sdružující samosprávy, Svaz města a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR. Návrh se nelíbí ani České komoře architektů, která přípravu zákona aktivně podporovala. (Odkazy na kritická vyjádření jednotlivých aktérů).

Proč je zákon nebezpečný?

  • Návrh likviduje systém ochrany veřejných zájmů. O betonování v lesích, v části území národních parků či o záboru a zničení zemědělské půdy bude rozhodovat stavební úřad.
  • Návrh by nevyhnutelně přinesl kolaps vydávání stavebních povolení kvůli přesunu tisíců úředníků a rozpracovaných projektů. Analýza ministerstva vnitra odhaduje délku výluky ve vydávání povolení až na 18 měsíců.
  • Rozsáhlé organizační změny se neobejdou bez miliardových výdajů.
  • Centralizace rozhodování posílí korupční příležitosti. Návrhy Rekonstrukce státu, které by mohly částečně omezit korupci, byly zamítnuty.
  • Lhůty pro rozhodování stavebního úřadu zůstávají nevymahatelné, rozhodování se tak bude nadále protahovat.
  • Zákon byl připraven v rozporu s legislativními pravidly a jeho výsledná podoba může vyhovovat jen několika největším developerským firmám s vlastními týmy právníků.

Do šíření výzvy se zapojily regionální i celostátně působící organizace zaměřené na ochranu přírody: BrontosaurusDěti ZeměKonopaNesehnutíStop tunelům.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze