Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Komunikace s občanyTiskové zprávy

  Ministerstvo vnitra nesouhlasí s tendenčními závěry NKÚ

  Image

  Závěry, které jsou v tiskové zprávě uvedeny, vyvolávají naprosto mylný dojem, že je stav systému ochrany obyvatelstva nepřipravený. 

  Nejvyšší kontrolní úřad extenzivním způsobem aplikoval své kompetence a prostřednictvím hodnocení použití peněžních prostředků státního rozpočtu velmi necitlivě popisuje jednu ze strategických částí bezpečnostního systému. Tímto velmi úzkým pohledem pak zbytečně snižuje důvěru občanů ve stát. Vzhledem k tomu, že kontrolované období končilo rokem 2021, je navíc řada vytýkaných zjištění v dnešní době již minulostí. Důkazem je například připravovaný informační systém a mobilní aplikace, používané k informování obyvatel pomocí SMS (tzv. reversní 112), nebo aktuálně zpracovávaná nová Bezpečnostní strategie ČR a Obranná strategie ČR. Probíhá také novela krizové legislativy a aktualizují se plánovací dokumenty.

  Konstatování, že lidé nejsou dostatečně informování, je subjektivní a nepodložené. Také jednotný systém varování a vyrozumění obyvatel pomocí sirén je plně funkční. Systém ochrany obyvatelstva České republiky je v rámci EU považován za jeden z nejrobustnějších a nejlépe připravených, a to bez ohledu na cílené vytržení a srovnání problematiky jiného státu s ČR (např. ukrytí ve Finsku), neboť systém je potřeba vždy hodnotit jako celek vzhledem k předpokládaným hrozbám. Nejvyšší kontrolní úřad hodnotí celý systém pouze na vybraných opatřeních využitelných za stavu ohrožení státu a válečného stavu (ukrytí a prostředky individuální ochrany), tato opatření však vnímá jako univerzální pro všechny druhy situací. Skutečnost je ovšem taková, že prostředky individuální ochrany i úkryty mají v případě nevojenských situací využití téměř nulové a jejich využití při hrozbě a vzniku vojenského konfliktu (stav ohrožení státu a válečný stav) je velmi diskutabilní a omezené.

  Systém ochrany obyvatelstva představuje průřez činnostmi všech orgánů veřejné správy, soukromých subjektů a občanů. Ministerstvo vnitra je určeno jako koordinátor tohoto systému, přičemž není a ani nemůže být jediným prvkem, který pořizuje, obměňuje nebo skladuje jednotlivé komodity. Množství a typ konkrétních prostředků se odvíjí od konkrétních hrozeb a pravděpodobnosti jejich vzniku.

  S ohledem na mezinárodní bezpečnostní situaci tak považujeme vydání tiskové zprávy v publikované podobě za nevhodné a velmi krátkozraké, možno říci v mezinárodním kontextu až nebezpečné. Bezpečnostní systém České republiky, respektive jeho část věnující se ochraně obyvatelstva, představuje robustní a v praxi mnohokrát prověřený systém, který byl schopen reagovat na všechny dosud proběhlé mimořádné události a krizové situace.

  Podrobné informace o stavu ochrany obyvatelstva a krizového řízení zde.

  Zdroj Foto: Pexels
  Zdroj: Ministerstvo vnitra 

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze