Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITTiskové zprávyZdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví představilo projekty digitalizace zdravotnictví

Image

Na dnešním setkání s novináři Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se zástupci praktických lékařů, SÚKLu a ÚZISu představilo klíčovou novelu zákona o elektronizaci zdravotnictví a aktuální projekty v oblasti digitalizace zdravotnictví. Hlavním přínosem těchto kroků bude výrazné zlepšení přístupu občanů ke zdravotním informacím, zvýšení efektivity zdravotní péče a zajištění bezpečnosti a spolehlivosti při sdílení zdravotních údajů. Kromě nových projektů v oblasti digitalizace bylo rovněž představeno rozšíření funkcí EZKarty, nová podoba Očkoreportu a propojení dat se Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

„Elektronizace zdravotnictví je jednou z mých hlavních priorit na Ministerstvu zdravotnictví. Jako člověk, který je nejen lékařem a občasným pacientem, ale i bývalým náměstkem fakultní nemocnice, vím že byrokracie a neefektivita plynoucí z nedostatečné digitalizace zatěžuje všechny, kteří se zdravotnictvím přijdou do styku. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví představuje zásadní krok. Elektronizace nám umožní lépe spravovat zdravotní data a zajistit, aby byly dostupné přesně tam, kde jsou potřeba,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě.

„Elektronizace zdravotnictví je klíčovým krokem k tomu, aby náš zdravotnický systém byl připraven na výzvy 21. století. Díky novým funkcionalitám, jako jsou sdílené zdravotní záznamy nebo elektronická žádanka, budeme schopni poskytovat efektivnější a rychlejší péči. To vše přinese významné benefity nejen zdravotníkům, ale především pacientům,“ doplnil ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví (NCEZ) Petr Foltýn.

Kromě novely zákona byly představeny i konkrétní kroky v oblasti digitálních služeb, jako je zavedení eŽádanky, rozšíření funkcionalit EZ Karty a spuštění nového portálu Očkoreport, který umožní lepší správu a přístup k informacím o očkování. Tyto změny jsou součástí širšího plánu na digitalizaci zdravotnictví, který zahrnuje také rozvoj telemedicíny a dalších důvěryhodných služeb, které zjednoduší komunikaci mezi pacienty a zdravotníky.

Web https://ockoreport.uzis.cz byl ve spolupráci s praktickými lékaři rozšířen o možnost občanů naočkovat se proti dalším onemocněním nad rámec covidu-19, a to i u praktických lékařů, u kterých nejsou registrováni. Již nyní je do spolupráce zapojeno přes 90 praktických lékařů ze všech krajů. „Po tom, co praktičtí lékaři tuto službu nabízeli během pandemie ve věci covidu-19, nyní ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví rozšířili na řadu dalších onemocnění. Do tohoto projektu se zapojují lékaři ze všech krajů České republiky. Za Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů bych za tuto spolupráci ráda poděkovala,“ uvedla praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v rámci elektronizace zdravotnictví rovněž pokročil. Od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. „V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. Ze strany Ústavu bude kontrola probíhat online prostřednictvím systému eRecept – při každém výdeji částečně hrazeného předepsaného léku v lékárně, kdy lékárna obdrží informaci o částce zbývající do limitu. I ve chvíli, kdy by doplatek překročil limit v rámci jedné platby, tak pacient zaplatí pouze tu část doplatku, o kterou ten limit překročil,“ uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň.

Foto: Pixabay
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Nejčtenější kategorie
Chytré město
462
Energetika
541
IT
417
Dotace a Finance
1423
Zdravé město
9

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze